798 000 SEK
Omsättning
▲ 18,6%
134 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 28,7%
87%
Soliditet
Mycket God
16,7%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:323 827 SEK
Skulder:-43 425 SEK
Substansvärde:280 402 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka tillväxtsignaler i omsättning och balansräkning, men samtidigt en oroande nedgång i lönsamhet. Den höga soliditeten på 87% indikerar ett mycket stabilt kapitalunderlag och låg finansiell risk. Omsättningen har ökat med 18,6% till 798 390 SEK, vilket visar på framgångsrik försäljningsutveckling. Däremot har resultatet sjunkit med 28,7% trots högre omsättning, vilket tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler. Den kraftiga tillväxten i eget kapital med 60,7% till 280 402 SEK är positiv och kan bero på kvarhållet vinst eller nyemission. Övergripande befinner sig företaget i en expansionsfas men med utmaningar att bevara lönsamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver måleriverksamhet till privatpersoner och företag, vilket är en konjunkturkänslig verksamhet där omsättningen kan variera med bygg- och renoveringsaktiviteten. Bolaget har även rätt att äga och förvalta fastigheter samt handla med värdepapper, vilket kan förklara delar av tillgångsökningen. Med säte i Sundsvall verkar det främst rikta sig till en regional marknad.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 188 000 SEK till 134 000 SEK, en minskning på 54 000 SEK eller 28,7%. Denna nedgång är anmärkningsvärd mot bakgrund av den starka omsättningstillväxten och indikerar sannolikt stigande kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 87,0% är exceptionellt hög och visar att företaget i princip är skuldfritt. Detta ger en mycket stor finansiell buffert och flexibilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 174 484 SEK till 280 402 SEK, en förbättring på 105 918 SEK eller 60,7%. Denna ökning kan huvudsakligen förklaras av årets resultat på 134 000 SEK, vilket tyder på att eventuella utdelningar eller förluster från värdepappershandel har varit begränsade.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 675 770 SEK till 798 390 SEK, en positiv tillväxt på 122 620 SEK eller 18,6%. Detta visar att företaget har lyckats öka sin försäljning avsevärt.

Huvudrisker

  • Resultatet sjönk med 28,7% till 134 000 SEK trots en omsättningsökning, vilket pekar på allvarliga lönsamhetsproblem och ökade kostnader.
  • Vinstmarginalen på 16,7%, trots att den klassificeras som hög, har sannolikt försämrats jämfört med föregående år och behöver övervakas noga.

Möjligheter

  • Omsättningstillväxten på 18,6% till 798 390 SEK visar på stark efterfrågan och framgångsrik försäljning.
  • Den exceptionellt höga soliditeten på 87,0% ger företaget utrymme att investera i tillväxt eller ta lån till förmånliga villkor utan att riskera stabiliteten.
  • Tillgångarna ökade med 26,5% till 323 827 SEK, vilket kan indikera investeringar i utrustning eller värdepapper för framtida tillväxt.