1 108 127 SEK
Omsättning
▼ 30,6%
16 806 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 68,9%
58,3%
Soliditet
Mycket God
1,5%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:889 269 SEK
Skulder:-370 833 SEK
Substansvärde:518 436 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar på en tydlig negativ trend med kraftiga nedgångar i både omsättning och resultat, vilket indikerar en svår period. Trots detta har företaget lyckats bevara en relativt god soliditet och ett något ökande eget kapital, vilket pekar på en viss finansiell motståndskraft. Situationen tyder på ett etablerat företag som genomgår en betydande nedgång eller omstrukturering, snarare än ett nytt företag i startfasen.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver byggverksamhet, maskinentreprenad och uthyrning av arbetskraft, vilket är en konjunkturkänslig verksamhet starkt beroende av investeringar i byggsektorn. Den kraftiga omsättningsminskningen på 30.6% är sannolikt kopplad till en avmattning i byggbranschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 54 038 SEK till 16 806 SEK, en minskning på 37 232 SEK eller 68.9%. Den extremt låga vinstmarginalen på 1.5% visar att företaget knappt är lönsamt trots den kraftiga omsättningsminskningen.

Soliditet: En soliditet på 58.3% är god och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta är företagets främsta styrka och ger ett visst skydd mot obetalningsrisk trots de svaga rörelseresultaten.

Eget kapital: Eget kapital ökade marginellt från 505 059 SEK till 518 436 SEK, en förbättring på 13 377 SEK eller 2.6%. Denna lilla ökning, trots det låga resultatet, kan tyda på återinvesteringar eller justeringar i balansräkningen.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 1 609 415 SEK till 1 119 728 SEK, en nedgång på 489 687 SEK eller 30.6%. Detta är en mycket stor och oroande försämring som sannolikt speglar färre projekt eller lägre aktivitetsnivå i branschen.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på 489 687 SEK indikerar en svag marknadsposition eller förlorade kunder.
  • Resultatnedgång på 68.9% och en extremt låg vinstmarginal på 1.5% hotar företagets långsiktiga överlevnad.
  • Tillgångarna minskade med 212 625 SEK till 889 269 SEK, vilket kan tyda på att företaget har sålt av maskiner eller lager för att hantera likviditeten.

Möjligheter

  • Den höga soliditeten på 58.3% ger ett starkt finansiellt sköld och möjliggör att företaget kan ta lån eller investera vid en eventuell konjunkturnedgång.
  • Den marginella ökningen av eget kapital med 13 377 SEK visar att företaget fortfarande har kapacitet att generera något kapitaltillskott trots svårigheter.
  • Ett etablerat företag sedan 2011 har erfarenhet och nätverk som kan utnyttjas för att vända trenden när branschen återhämtar sig.