76 773 217 SEK
Omsättning
▲ 56,6%
10 689 280 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 63,4%
63,7%
Soliditet
Mycket God
13,9%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:15 546 738 SEK
Skulder:-5 640 398 SEK
Substansvärde:9 906 340 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har skett.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande tillväxt inom alla nyckelområden. Omsättningen har ökat med över 56% och resultatet med mer än 63%, vilket indikerar en framgångsrik expansion i metallåtervinningsbranschen. Den höga soliditeten på 63,7% kombinerat med en imponerande vinstmarginal på 13,9% pekar på ett välskött företag med god lönsamhet och finansiell stabilitet. Företaget befinner sig i en stark tillväxtfas med god kapitalbildning.

Företagsbeskrivning

Bolaget verkar inom återvinning och handel med metallavfall och metallskrot, en bransch som kräver betydande rörelsekapital och investeringar i lager. Den starka tillväxten kan förklaras av höga metallpriser, ökad efterfrågan på återvunna material eller framgångsrika förvärv av kunder.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 6 542 805 SEK till 10 689 280 SEK, en ökning med 4 146 475 SEK eller 63,4%. Den högre resultattillväxten jämfört med omsättningstillväxten visar förbättrad lönsamhet och skalfördelar.

Soliditet: Soliditeten på 63,7% är mycket stark och visar att majoriteten av företagets tillgångar finansieras med eget kapital. Detta ger låg finansieringsrisk och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 7 281 763 SEK till 9 906 340 SEK, en tillväxt på 2 624 577 SEK eller 36,0%. Denna ökning drivs huvudsakligen av årets starka resultat, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 48 687 375 SEK till 77 022 895 SEK, en ökning med 28 335 520 SEK eller 56,6%. Denna dramatiska tillväxt indikerar framgångsrik marknadsexpansion eller ökade volymer.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxten kräver ökade rörelsekapitalbehov för lager och kundfordringar, vilket kan påverka likviditeten
  • Företagets prestation är sannolikt kopplad till volatila metallpriser på världsmarknaden, vilket skapar osäkerhet i framtida resultat
  • Tillgångstillväxten på 54,1% till 15 546 738 SEK kan indikera behov av ytterligare investeringar som måste finansieras

Möjligheter

  • Den exceptionella omsättningstillväxten på 56,6% till 77 miljoner SEK visar stark marknadsposition och expansionspotential
  • Hög vinstmarginal på 13,9% indikerar effektiv verksamhetsstyrning och god prissättningsförmåga
  • Branschens fokus på cirkulär ekonomi och hållbarhet ger långsiktiga tillväxtmöjligheter för etablerade återvinningsföretag

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+56,6%), resultat (+63,4%), eget kapital (+36,0%) och tillgångar (+54,1%). Denna konsekventa tillväxt över alla områden indikerar en välbalanserad expansion snarare än enskilda lyckträffar. Trenderna pekar på ett företag i accelererad tillväxtfas med god operativ styrning.