18 965 000 SEK
Omsättning
▼ 13,9%
472 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 3,3%
31%
Soliditet
God
2,5%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:5 623 580 SEK
Skulder:-3 801 005 SEK
Substansvärde:1 428 576 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med en tydlig omsättningsminskning men samtidigt förbättrad lönsamhet och stärkt balansräkning. Trots att omsättningen sjönk med 13,9% lyckades företaget öka vinsten något och avsevärt stärka det egna kapitalet. Detta tyder på en effektiviseringsfas där företaget kan ha fokuserat på mer lönsamma projekt eller förbättrad kostnadskontroll. Soliditeten på 31% är acceptabel för en måleriverksamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver måleriverksamhet med säte i Göteborg och är registrerat sedan 2015, vilket innebär att det är ett etablerat företag i branschen. Måleribranschen är ofta projekthanteringsintensiv och känslig för konjunktursvängningar i bygg- och fastighetssektorn.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 457 000 SEK till 472 000 SEK, en ökning med 15 000 SEK eller 3,3%. Det är positivt att vinsten ökade trots lägre omsättning, vilket indikerar bättre marginaler eller kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 31,0% är stabil och inom acceptabla nivåer för ett tjänsteföretag. Det visar att företaget har en balanserad kapitalstruktur och inte är överbelånat.

Eget kapital: Det egna kapitalet ökade från 1 229 724 SEK till 1 428 576 SEK, en tillväxt på 198 852 SEK eller 16,2%. Denna förbättring beror sannolikt på återinvesterad vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 22 046 288 SEK till 18 965 054 SEK, en nedgång på 3 081 234 SEK eller 13,9%. Detta är en betydande minskning som kan tyda på färre projekt eller lägre omsättning per projekt.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 3 081 234 SEK kan tyda på förlorade kunder eller svag efterfrågan i branschen
  • Låg vinstmarginal på 2,5% gör företaget sårbart för plötsliga kostnadsökningar
  • Omsättningsnedgången kan vara ett tecken på konkurrensproblem eller förändringar i marknaden

Möjligheter

  • Förmåga att öka vinsten trots lägre omsättning visar på effektiviseringspotential
  • Stark tillväxt i eget kapital med 198 852 SEK ger bättre finansiell stabilitet för framtida investeringar
  • Tillgångstillväxt på 7,4% till 5 623 580 SEK indikerar fortsatt kapacitetsutbyggnad