2 303 863 SEK
Omsättning
▲ 28,3%
524 315 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 124%
59%
Soliditet
Mycket God
22,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 452 929 SEK
Skulder:-534 919 SEK
Substansvärde:625 210 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark prestation med betydande förbättringar på samtliga nyckeltal. Den kraftiga resultattillväxten på 124% kombinerat med en mycket hög vinstmarginal på 22,6% indikerar en effektiv verksamhet med god lönsamhet. Den höga soliditeten på 59% tillsammans med en kapitaltillväxt på 33,6% visar på ett stabilt och finansiellt sunt företag som genomgår en accelererad expansion.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver en extremt bred verksamhet inom industrirörmontage, VVS, metallarbete, snickeri, fastighetshandel, personaluthyrning, utbildning och många andra områden. Denna diversifiering kan förklara den starka tillväxten genom att företaget kan ta tillvara på möjligheter i flera olika marknadssegment samtidigt.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 234 038 SEK till 524 315 SEK, en ökning med 290 277 SEK eller 124,0%. Denna exceptionella resultatförbättring indikerar effektiv kostnadskontroll och/eller förbättrade marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 59,0% är mycket stark och långt över branschgenomsnitt för de flesta verksamhetsområden. Detta indikerar låg belåningsgrad och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 468 049 SEK till 625 210 SEK, en tillväxt på 157 161 SEK eller 33,6%. Denna ökning drivs huvudsakligen av årets starka resultat som tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 777 723 SEK till 2 323 101 SEK, en tillväxt på 545 378 SEK eller 28,3%. Detta visar en stark försäljningsutveckling och marknadsframgång.

Huvudrisker

  • Den extremt breda verksamhetsprofilen kan medföra utmaningar i form av spridda resurser och komplex styrning
  • Kraftig tillgångstillväxt på 76% (från 825 430 SEK till 1 452 929 SEK) måste hanteras noggrant för att säkerställa att investeringarna ger avkastning

Möjligheter

  • Exceptionell resultattillväxt på 124% skapar goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion
  • Hög soliditet på 59% ger utrymme för framtida lånefinansiering till förmånliga villkor vid behov
  • Bred verksamhetsprofil ger diversifiering och möjlighet att snabbt anpassa sig till förändrade marknadsförhållanden

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka positiva trender med förbättringar: omsättning (+28,3%), resultat (+124,0%), eget kapital (+33,6%) och tillgångar (+76,0%). Denna konsistenta positiva utveckling across alla områden indikerar en mycket hälsosam och expansiv fas för företaget.