5 777 000 SEK
Omsättning
▼ 11,1%
244 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 142,1%
16,5%
Soliditet
Stabil
4,2%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 524 265 SEK
Skulder:-1 272 291 SEK
Substansvärde:251 974 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Bolaget har avyttrat delar av sin verksamhet i januari 2024.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget avyttrade delar av sin verksamhet i januari 2024, vilket förklarar den minskade omsättningen och tillgångarna och bekräftar omstruktureringsstrategin.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både positiva och negativa trender. Trots en minskad omsättning på 11.1% har bolaget lyckats vända ett förlustår till en vinst på 244 000 SEK, vilket indikerar förbättrad lönsamhet och kostnadskontroll. Den dramatiska förbättringen av eget kapital med 1 486% är en stark positiv indikator, men den låga soliditeten på 16.5% och minskande tillgångar visar på en utmanande finansiell struktur. Företaget verkar genomgå en omstrukturering, vilket bekräftas av både namnbyte och avyttring av verksamhetsdelar.

Företagsbeskrivning

Bolaget verkar inom service och försäljning av produkter till pumpar och pumpstationer för avlopp och dricksvatten. Verksamheten bytte namn under året från C.R Pump & Svetservice AB till C.R Svets & Montage AB, vilket indikerar en fokusförskjutning mot svets och montage. Denna typ av verksamhet är typiskt projektbaserad med varierande intäkter och kräver specialistkompetens.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på 579 000 SEK till en vinst på 244 000 SEK, en positiv förändring på 823 000 SEK. Denna vändning visar på effektiviseringsåtgärder eller förändrad verksamhetsinriktning.

Soliditet: Soliditeten på 16.5% är låg och indikerar ett högt belåningsgrad. Detta är en svaghet som begränsar företagets finansiella handlingsfrihet och ökar sårbarheten för ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 15 886 SEK till 251 974 SEK, en förbättring med 236 088 SEK. Denna ökning kan huvudsakligen förklaras av årets vinst på 244 000 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 6 566 329 SEK till 5 795 029 SEK, en nedgång med 771 300 SEK (-11.7%). Detta kan bero på avyttring av verksamhetsdelar eller minskad efterfrågan.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 16.5% skapar sårbarhet för ekonomiska nedgångar och begränsar möjligheten till ytterligare lån
  • Minskad omsättning på 771 300 SEK kan indikera förlorade marknadsandelar eller minskad efterfrågan
  • Minskande tillgångar från 1 943 957 SEK till 1 524 265 SEK (-21.6%) kan påverka operativ kapacitet
  • Företagets omsättning är relativt låg på 5,8 miljoner SEK, vilket begränsar skalbarheten

Möjligheter

  • Dramatisk resultatförbättring med 823 000 SEK visar på effektiv kostnadskontroll och operativ effektivisering
  • Kraftigt ökad kapitalbas med 236 088 SEK ger bättre finansiell stabilitet framöver
  • Omstrukturering och fokusförskjutning kan leda till mer lönsamma verksamhetsområden
  • Vinstmarginal på 4.2% trots lägre omsättning visar på förbättrad lönsamhet