2 802 000 SEK
Omsättning
▲ 0,1%
598 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 34,7%
69%
Soliditet
Mycket God
21,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-11-19

Substansvärdering

Tillgångar:1 913 121 SEK
Skulder:-564 754 SEK
Substansvärde:1 196 007 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark finansiell utveckling med exceptionell lönsamhet och soliditet. Trots en marginell omsättningsökning på endast 0,1% har bolaget lyckats öka resultatet med hela 34,7%, vilket indikererar effektiviseringsåtgärder och förbättrad lönsamhet. Den höga soliditeten på 69,0% ger företaget goda förutsättningar för framtida investeringar och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom elinstallationer, service och underhåll av elanläggningar med säte i Södertälje. Denna typ av verksamhet kännetecknas ofta av stabila kundrelationer och återkommande serviceintäkter, vilket stämmer väl överens med den höga vinstmarginalen på 21,4%.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 444 000 SEK till 598 000 SEK, en ökning med 154 000 SEK eller 34,7%. Denna starka resultatförbättring visar på effektiv kostnadskontroll och förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 69,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåning. Detta ger stor finansiell stabilitet och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 043 128 SEK till 1 196 007 SEK, en tillväxt på 152 879 SEK eller 14,7%. Denna ökning beror främst på årets starka resultat som tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade marginellt från 2 798 160 SEK till 2 802 143 SEK, en tillväxt på endast 0,1%. Detta tyder på en mogen marknad eller ett medvetet fokus på kvalitet framför kvantitet.

Huvudrisker

  • Bristande omsättningstillväxt på endast 0,1% kan indikera begränsad marknadsexpansion eller konkurrensutsatthet
  • Stor tillgångstillväxt på 38,8% till 1 913 121 SEK kan tyda på stora investeringar som behöver ge avkastning

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 21,4% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och utdelning
  • Stark soliditet på 69,0% ger utrymme för strategiska expansioner och investeringar utan extern finansiering
  • Resultattillväxt på 34,7% visar på effektiv verksamhetsstyrning och god kostnadskontroll

Trendanalys

Omsättningen visar en stark tillväxt de senaste tre åren med en tydlig uppgång från 2,5 till 2,8 miljoner SEK, även om tillväxttakten avtar markant under det senaste året. Resultatet efter finansnetto har samtidigt förbättrats stadigt och nått en ny topp på 598 000 SEK, vilket indikerar en effektivare verksamhet. Denna förbättrade lönsamhet syns också i vinstmarginalen som har återhämtat sig till över 20%. Företagets finansiella styrka har förstärkts avsevärt med ett eget kapital som vuxit till nära 1,2 miljoner SEK och totala tillgångar som ökat kraftigt till över 1,9 miljoner SEK. Soliditeten är fortsatt stabil på en hög nivå runt 70%, trots en viss variation. Trenderna pekar på ett framgångsrikt företag som kombinerar omsättningstillväxt med förbättrad lönsamhet och en stark balansräkning, vilket ger goda förutsättningar för en positiv framtida utveckling.