915 727 SEK
Omsättning
▼ 19,9%
118 260 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 57,7%
80,9%
Soliditet
Mycket God
12,8%
Vinstmarginal
Hög
150 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2025-04-02

Substansvärdering

Tillgångar:669 734 SEK
Skulder:-127 755 SEK
Substansvärde:541 979 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar på en betydande nedgång under det senaste räkenskapsåret med kraftiga minskningar inom alla nyckeltal. Trots en hög vinstmarginal på 12.8% och en mycket stark soliditet på 80.9%, indikerar de negativa tillväxttalen på mellan -19.9% och -57.7% ett allvarligt prestationstapp. Företaget, som är etablerat sedan 2010, verkar befinna sig i en fas av kraftig avmattning eller omstrukturering snarare än en tillfällig nedgång.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver trädgårdsskötsel, trädfällning, skogsskötsel och snöröjning inom park- och trädgårdsbranschen i Kinda kommun, Östergötlands län. Denna typ av verksamhet är ofta sesongbetonad och känslig för faktorer som väderförhållanden och lokala kommunala budgetar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet halverades nästan och sjönk från 279 748 SEK till 118 260 SEK, en minskning på 161 488 SEK eller -57.7%. Denna kraftiga resultatnedgång är mer uttalad än omsättningsminskningen, vilket kan indikera ökade kostnader eller lägre marginaler på de uppdrag som utförts.

Soliditet: En soliditet på 80.9% är exceptionellt stark och visar att företaget i huvudsak finansieras med eget kapital. Detta ger en god buffert mot obetalda skulder men kan också indikera en försiktig eller inaktiv finansieringspolicy.

Eget kapital: Eget kapital minskade avsevärt från 948 076 SEK till 541 979 SEK, en nedgång på 406 097 SEK eller -42.8%. Denna försämring kan förklaras av att det positiva årets resultat inte räckte till för att kompensera för eventuella utdelningar eller andra kapitalförluster.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 1 144 777 SEK till 925 085 SEK, en nedgång på 219 692 SEK eller -19.9%. Detta tyder på en betydande förlust av intäkter, möjligen på grund av färre uppdrag eller projekttapp.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 219 692 SEK signalerar en risk för att förlora marknadsandelar eller att ha drabbats av en större förlust av en viktig kund.
  • Resultatnedgången på 161 488 SEK är mycket stor och hotar företagets lönsamhet och framtida investeringsmöjligheter på sikt.
  • En minskning av det egna kapitalet med 406 097 SEK försvagar företagets finansiella styrka och flexibilitet, trots att den absoluta nivån fortfarande är hög.

Möjligheter

  • Den mycket höga soliditeten på 80.9% ger ett starkt skydd mot kriser och möjliggör att företaget kan ta lån till förmånliga villkor om en investering eller expansion behövs.
  • En vinstmarginal på 12.8% klassificeras som hög och visar att företaget fortfarande är lönsamt och har en affärsmodell som kan generera bra avkastning när omsättningen är stabil.

Trendanalys

Alla tillgängliga trendindikatorer (-19.9%, -57.7%, -42.8%, -36.8%) pekar entydigt på en kraftig försämring. Detta är ett etablerat företag i tydlig nedgång, inte ett nyetablerat företag som bygger upp sin verksamhet. Orsakerna kan vara flera, såsom förlust av storkunder, ökad konkurrens, höjda kostnader eller en avsiktlig nedskalning av verksamheten.