822 303 SEK
Omsättning
▲ 10,5%
51 684 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 42,6%
61,1%
Soliditet
Mycket God
6,3%
Vinstmarginal
Stabil
50 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-13

Substansvärdering

Tillgångar:334 590 SEK
Skulder:-122 050 SEK
Substansvärde:172 540 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en positiv utveckling med stabil tillväxt inom alla nyckelområden. Omsättningen har ökat med 10,5% till 822 303 SEK, vilket indikerar en ökad efterfrågan på tjänsterna. Resultatet har förbättrats avsevärt med en tillväxt på 42,6% till 51 684 SEK, vilket visar på förbättrad lönsamhet och effektivitet. Den höga soliditeten på 61,1% ger företaget en finansiell stabilitet och god kreditvärdighet. Tillgångarna har vuxit med 14,1% till 334 590 SEK, vilket tyder på investeringar i verksamheten. Överlag befinner sig företaget i en stabil tillväxtfas med goda förutsättningar för fortsatt utveckling.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett hovslageri i Nynäshamn som bedriver verksamhet inom hovslageri och försäljning av skonings- och relaterade tjänster. Denna typ av verksamhet är ofta lokal och kundorienterad med fokus på hästnäringen. Siffrorna indikerar en liten men växande verksamhet med stabil kundbas.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 36 234 SEK till 51 684 SEK, en ökning med 15 450 SEK eller 42,6%. Denna betydande förbättring indikerar bättre kostnadskontroll och/eller högre priser på tjänster.

Soliditet: Soliditeten på 61,1% är mycket stark och visar att företaget har en hög andel eget kapital i förhållande till tillgångarna. Detta ger låg finansieringsrisk och god förmåga att ta lån om så behövs.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 162 581 SEK till 172 540 SEK, en tillväxt på 9 959 SEK eller 6,1%. Denna ökning beror främst på att årets resultat på 51 684 SEK tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 744 214 SEK till 822 303 SEK, en tillväxt på 78 089 SEK eller 10,5%. Detta visar en ökad efterfrågan på företagets tjänster och en framgångsrik verksamhetsutveckling.

Huvudrisker

  • Företaget är relativt litet med en omsättning på 822 303 SEK, vilket gör det sårbart för konjunktursvängningar i den lokala hästnäringen
  • Tillväxten sker från en låg basnivå, vilket innebär att absoluta belopp fortfarande är begränsade
  • Verksamheten är sannolikt beroende av en begränsad kundkrets i den lokala regionen

Möjligheter

  • Stark resultattillväxt på 42,6% visar på god potential för framtida lönsamhetsutveckling
  • Hög soliditet på 61,1% ger utrymme för investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Tillgångstillväxt på 14,1% indikerar att företaget investerar i sin verksamhet för framtida tillväxt
  • Branschens nischkaraktär kan ge möjligheter till specialisering och höga marginaler

Trendanalys

Alla nyckeltal visar positiv trend med förbättringar: omsättning (+10,5%), resultat (+42,6%), eget kapital (+6,1%) och tillgångar (+14,1%). Denna konsekventa tillväxt över flera parametrar indikerar en stabil och hållbar utveckling för företaget.