924 665 SEK
Omsättning
▲ 37,1%
26 518 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 22,6%
18,5%
Soliditet
Stabil
2,9%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:669 582 SEK
Skulder:-545 763 SEK
Substansvärde:123 819 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt försämrad lönsamhet och minskande tillgångar. Den kraftiga omsättningsökningen på 37,1% indikerar att verksamheten växer och får ökad efterfrågan, men företaget lyckas inte översätta detta till bättre resultat. Minskande tillgångar kombinerat med låg soliditet pekar på utmaningar med kapitalstruktur och investeringsförmåga. Företaget verkar vara i en fas där tillväxt prioriteras framför lönsamhet, vilket skapar en känslig balans.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom redovisning/bokföring, domaruppdrag inom hästverksamhet, träning av och tävling med hästar samt uthyrning av boxplats. Den mångfacetterade verksamheten kombinerar servicebransch med hästrelaterad verksamhet, vilket kan förklara de varierade intäktskällor men också skapa komplexitet i kostnadsstrukturen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 34 250 SEK till 26 518 SEK, en minskning på 22,6% trots den starka omsättningstillväxten. Detta indikerar att kostnaderna har ökat i högre takt än intäkterna.

Soliditet: Soliditeten på 18,5% är relativt låg och indikerar att företaget är starkt beroende av skuldfinansiering. Detta begränsar företagets finansiella handlingsutrymme och ökar risken vid oförutsedda händelser.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 105 043 SEK till 123 819 SEK, en tillväxt på 17,9%. Ökningen beror på att årets resultat tillförts kapitalet trots det lägre resultatet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 674 390 SEK till 924 665 SEK, vilket motsvarar en tillväxt på 37,1%. Detta visar att företaget lyckats öka sina intäkter avsevärt under året.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 18,5% begränsar företagets möjlighet att ta lån och investera
  • Resultatet sjönk med 22,6% trots stark omsättningstillväxt, vilket indikerar ökade kostnader eller sämre lönsamhet
  • Tillgångarna minskade med 11,9% från 759 852 SEK till 669 582 SEK, vilket kan påverka verksamhetens långsiktiga kapacitet
  • Vinstmarginalen på endast 2,9% är mycket låg och gör företaget sårbart för kostnadsökningar

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 37,1% visar att efterfrågan på företagets tjänster ökar
  • Eget kapital ökade med 17,9% till 123 819 SEK, vilket stärker balansräkningen
  • Den mångfacetterade verksamheten ger diversifierade intäktskällor och möjlighet till korsförsäljning