3 982 000 SEK
Omsättning
▼ 39,1%
321 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 70,6%
25,9%
Soliditet
God
7,9%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:5 845 655 SEK
Skulder:-4 248 655 SEK
Substansvärde:1 198 422 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga utmaningar i försäljning och lönsamhet men samtidigt positiva tecken på finansiell stabilitet. Den kraftiga nedgången i omsättning på 39.1% och resultat på 70.6% indikerar allvarliga operativa problem, medan ökningen av eget kapital med 21.0% och tillgångar med 2.7% visar på en viss finansiell resiliens. Den stabila vinstmarginalen på 7.9% trots kraftig omsättningsnedgång är anmärkningsvärd och kan tyda på effektiva kostnadskontroller.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver uppfödning, utbildning, köp och försäljning av dressyrhästar samt konsultationer inom hästsport. Verksamheten är kapitalintensiv med betydande tillgångar i form av hästar och anläggningar, vilket förklarar den höga tillgångsbasen på 5,8 miljoner SEK trots relativt låg omsättning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 1 092 000 SEK till 321 000 SEK, en minskning med 771 000 SEK eller 70.6%. Trots den dramatiska nedgången lyckades företaget fortfarande generera positivt resultat, vilket är positivt i en svår period.

Soliditet: Soliditeten på 25.9% är acceptabel för en hästrelaterad verksamhet men ligger i den lägre delen av normalt spann. Det indikerar att 25.9% av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger en viss buffert mot motgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 990 321 SEK till 1 198 422 SEK, en ökning med 208 101 SEK eller 21.0%. Denna förbättring kommer främst från årets resultat på 321 000 SEK, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen sjönk kraftigt från 6 667 795 SEK till 4 067 942 SEK, en minskning med 2 599 853 SEK eller 39.1%. Detta indikerar betydande försäljningsproblem eller strategiska förändringar i verksamheten.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på 39.1% från 6,7 till 4,1 miljoner SEK indikerar allvarliga försäljningsproblem
  • Resultatnedgång med 70.6% från 1,1 till 0,3 miljoner SEK visar på lönsamhetsutmaningar
  • Relativt låg soliditet på 25.9% begränsar företagets möjligheter till ytterligare lån

Möjligheter

  • Positivt resultat på 321 000 SEK trots svår period visar på operativ effektivitet
  • Eget kapital ökade med 208 101 SEK till 1 198 422 SEK, vilket stärker balansräkningen
  • Tillgångarna växte med 151 622 SEK till 5 845 655 SEK, vilket indikerar investeringar i framtida verksamhet