10 287 186 SEK
Omsättning
▲ 13,9%
1 138 814 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 41,8%
39,2%
Soliditet
God
11%
Vinstmarginal
Hög
600 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-11-15

Substansvärdering

Tillgångar:2 996 646 SEK
Skulder:-1 823 262 SEK
Substansvärde:1 173 384 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark och välbalanserad utveckling med imponerande tillväxt i både omsättning och resultat samtidigt som soliditeten förbättras. Trots en liten minskning i totala tillgångar har företaget lyckats öka både lönsamhet och eget kapital avsevärt. Den höga vinstmarginalen på 11% indikerar effektiv verksamhetsstyrning och god prissättning. Företaget befinner sig i en positiv tillväxtfas med god finansiell hälsa.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom brand- och säkerhetsbranschen med tjänster som besiktning, installation och CAD-ritningar för brandlarm, sprinklersystem och utrymningslarm. Detta är en specialistbransch med krav på certifieringar och tekniskt kunnande, vilket förklarar den höga vinstmarginalen. Företaget har funnits sedan 2017 och är etablerat i Forshaga.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 802 931 SEK till 1 138 814 SEK, en ökning på 41,8% som indikerar förbättrad lönsamhet och effektivitet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 39,2% är god och ligger över branschgenomsnittet, vilket ger företaget god kreditvärdighet och buffert mot oförutsedda händelser.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 773 402 SEK till 1 173 384 SEK, en tillväxt på 51,7% som främst drivs av årets goda resultat och stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 9 030 194 SEK till 10 331 786 SEK, en tillväxt på 13,9% som visar på stark marknadsposition och framgångsrik försäljning.

Huvudrisker

  • Tillgångarna minskade med 1,8% från 3 052 968 SEK till 2 996 646 SEK, vilket kan indikera avveckling av tillgångar eller investeringsförsiktighet
  • Beroende av bygg- och fastighetssektorns konjunktur kan påverka efterfrågan på brandskyddstjänster

Möjligheter

  • Stark resultattillväxt på 41,8% visar på god förmåga att omvandla ökad omsättning till vinst
  • Hög vinstmarginal på 11% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Eget kapitaltillväxt på 51,7% skapar goda förutsättningar för framtida utveckling och lånemedel