657 000 SEK
Omsättning
▼ 34,2%
72 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 235,9%
69,1%
Soliditet
Mycket God
11%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:422 217 SEK
Skulder:-130 592 SEK
Substansvärde:291 625 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Företagsledaren har under räkenskapsåret haft en anställning i annat bolag.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Företagsledaren har under räkenskapsåret haft en anställning i annat bolag, vilket kan påverka tidsåtgången för bolagets verksamhet.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både positiva och negativa trender. Trots en kraftig nedgång i omsättning med 34,2% har bolaget lyckats vända ett förlustår till en vinst på 72 000 SEK och stärkt sitt eget kapital med 32,9%. Den höga soliditeten på 69,1% indikerar ett stabilt kapitalunderlag, men den betydande omsättningsminskningen och tillgångsnedgången med 29,0% tyder på en företagsomstrukturering eller minskad verksamhetsvolym.

Företagsbeskrivning

Bolaget verkar inom svets och plåtarbeten för industrin med säte i Lidköping. Denna typ av verksamhet är typiskt projektbaserad och cyklisk, vilket kan förklara de stora fluktuationerna i omsättning mellan år.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades markant från en förlust på -53 000 SEK till en vinst på 72 000 SEK, en positiv förändring på 125 000 SEK. Denna vändning till vinst trots lägre omsättning indikerar förbättrad lönsamhet eller kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 69,1% är mycket stark och visar att företaget har ett stabilt kapitalunderlag med låg belåningsgrad, vilket ger god finansiell flexibilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 219 364 SEK till 291 625 SEK, en tillväxt på 72 261 SEK eller 32,9%. Denna ökning beror främst på årets vinst som tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen sjönk från 1 010 169 SEK till 656 949 SEK, en minskning med 353 220 SEK eller 34,2%. Detta kan tyda på färre projekt eller kunder under året.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 34,2% från 1 010 169 SEK till 656 949 SEK indikerar potentiell kundförlust eller minskad efterfrågan
  • Tillgångarna minskade med 29,0% från 594 352 SEK till 422 217 SEK, vilket kan tyda på nedskalning av verksamheten
  • Beroende av företagsledarens engagemang då denne även är anställd i annat bolag

Möjligheter

  • Stark vinstförbättring från förlust till 72 000 SEK vinst visar god kostnadskontroll
  • Mycket hög soliditet på 69,1% ger god finansiell styrka och möjlighet till investeringar
  • Eget kapital ökade med 32,9% till 291 625 SEK, vilket stärker bolagets kapitalbas

Trendanalys

Omsättningen visar en tydlig negativ trend med en kraftig nedgång under de senaste tre åren, från 1,8 miljoner 2022 till 657 000 2024, vilket indikerar en betydande kontraktion i verksamheten. Resultatet efter finansnetto har varit volatilt men visar en lätt positiv trend med förbättring från 119 000 2022 till 72 000 2024, trots den kraftiga omsättningsminskningen. Eget kapital har samtidigt stärkts avsevärt och soliditeten har förbättrats radikalt till 69,1 %, vilket tyder på en omstrukturering där företaget har minskat sina tillgångar och blivit betydligt mer skuldsatt. Denna omvandling pekar mot en framtid där företaget kan vara mer stabilt ekonomiskt men med en avsevärt mindre verksamhetsvolym.