3 161 181 SEK
Omsättning
▲ 0,1%
343 477 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 23,1%
40%
Soliditet
Mycket God
10,9%
Vinstmarginal
Hög
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-29

Substansvärdering

Tillgångar:964 935 SEK
Skulder:-576 919 SEK
Substansvärde:388 016 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stabil omsättning men allvarliga tecken på nedgång i lönsamhet och kapitalstruktur. Trots en hög vinstmarginal på 10.9% har resultatet sjunkit kraftigt med 23.1%, och eget kapital har reducerats med nästan en fjärdedel. Den drastiska minskningen av tillgångar med 32.3% tyder på att företaget har genomfört avvecklingar eller försäljningar av tillgångar, vilket förklarar den paradoxala kombinationen av hög soliditet men minskat kapital.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver plåtslageriverksamhet, vilket innebär tillverkning och montage av plåtprodukter till byggbranschen och industrin. Denna typ av verksamhet är vanligtvis kapitalintensiv med behov av maskiner och lager, vilket gör tillgångs- och kapitalutvecklingen särskilt viktig att analysera.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har minskat kraftigt från 446 837 SEK till 343 477 SEK, en nedgång med 103 360 SEK eller 23.1%. Denna försämring kan bero på ökade kostnader eller lägre marginaler trots stabil omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 40.0% är relativt god och visar att företaget har en balanserad kapitalstruktur med 40% eget kapital. Detta är en positiv indikator trots de negativa trenderna i övrigt.

Eget kapital: Eget kapital har minskat från 515 167 SEK till 388 016 SEK, en reduktion med 127 151 SEK eller 24.7%. Denna minskning är större än resultatminskningen, vilket tyder på att företaget har utdelat eller på annat sätt reducerat kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen är i princip oförändrad från 3 158 948 SEK till 3 161 181 SEK, en minimal ökning med endast 0.1%. Detta indikerar att företaget behåller sin marknadsposition men inte växer.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatminskning på 23.1% trots stabil omsättning indikerar lönsamhetsproblem
  • Eget kapital har reducerats med 127 151 SEK eller 24.7%, vilket begränsar företagets finansiella styrka
  • Tillgångar har minskat dramatiskt med 461 088 SEK eller 32.3%, vilket kan påverka produktionskapaciteten
  • Trenden visar konsekvent försämring i alla nyckeltal utom omsättning

Möjligheter

  • Stabil omsättning på över 3 miljoner SEK visar på en befintlig kundbas och marknadsposition
  • Hög vinstmarginal på 10.9% indikerar att verksamheten kan vara lönsam när väl kostnader kontrolleras
  • God soliditet på 40.0% ger ett visst finansiellt skydd mot nedgångsperioder
  • Etablerat företag sedan 2011 med erfarenhet i branschen