5 015 737 SEK
Omsättning
▲ 7,4%
1 113 937 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 6,5%
58,8%
Soliditet
Mycket God
20,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
1 020 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-01-20

Substansvärdering

Tillgångar:1 912 784 SEK
Skulder:-787 840 SEK
Substansvärde:1 124 944 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark lönsamhet men oroande tendenser i balansräkningen. Den mycket höga vinstmarginalen på 20,8% indikerar en effektiv verksamhet med god prissättningsförmåga, men resultatet sjönk trots ökad omsättning. Den kraftiga minskningen av tillgångar med 10,6% tillsammans med en soliditet på 58,8% som trots allt är god, tyder på en omstrukturering eller avveckling av tillgångar. Företaget verkar vara lönsamt men genomgår troligen en fas av omläggning.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver skeppsmäkleri, spedition vid sjötransporter samt bemanning och tekniskt underhåll inom fartygsrelaterade tjänster. Denna typ av verksamhet är tjänsteorienterad och kräver specialistkompetens, vilket förklarar den höga vinstmarginalen. Med säte i Kalmar är verksamheten troligen koncentrerad till Östersjöregionen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 1 191 558 SEK till 1 113 937 SEK, en nedgång på 6,5%. Trots högre omsättning sjönk alltså vinsten, vilket kan bero på högre kostnader, nedskrivningar eller andra icke-driftsrelaterade poster.

Soliditet: Soliditeten på 58,8% är mycket god och visar att mer än hälften av företagets tillgångar finansieras med eget kapital. Detta ger företaget finansiell stabilitet och motståndskraft mot nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 981 837 SEK till 1 124 944 SEK, en tillväxt på 14,6%. Denna förbättring drivs helt av årets vinst på 1 113 937 SEK, vilket är en stark indikator på att vinsten reinvesteras i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 4 779 321 SEK till 5 360 478 SEK, en positiv tillväxt på 7,4%. Detta visar att företaget lyckats öka sin försäljning trots en potentiell omstrukturering.

Huvudrisker

  • Resultatet sjönk med 6,5% till 1 113 937 SEK trots ökad omsättning, vilket pekar på ökade kostnader eller sämre lönsamhet i verksamheten.
  • Tillgångarna minskade kraftigt med 10,6% från 2 138 549 SEK till 1 912 784 SEK, vilket kan indikera avveckling av verksamhetsområden eller nedskrivningar.

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 20,8% visar på en extremt lönsam kärnverksamhet och stark konkurrenskraft.
  • Eget kapital stärktes avsevärt med 14,6% till 1 124 944 SEK, vilket ger bättre förutsättningar för framtida investeringar eller expansion.
  • Omsättningstillväxten på 7,4% till 5 360 478 SEK visar att företaget fortsätter att växa i en potentiell omställningsfas.