5 861 000 SEK
Omsättning
▼ 21,8%
800 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 206,5%
62%
Soliditet
Mycket God
13,5%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 078 123 SEK
Skulder:-1 061 082 SEK
Substansvärde:1 439 041 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med kraftigt minskad omsättning men samtidigt förbättrad lönsamhet och stärkt balansräkning. Omsättningen sjönk från 7 645 094 SEK till 5 910 506 SEK (-21,8%), vilket normalt är oroande, men företaget lyckades ändå mer än tredubbla vinsten från 261 000 SEK till 800 000 SEK. Denna kombination tyder på en genomgående effektivisering eller omstrukturering där företaget har lyckats skära ner kostnader och öka lönsamheten trots lägre intäkter. Den höga soliditeten på 62% och den starka tillväxten i eget kapital (+40,8%) och tillgångar (+57,4%) pekar på ett stabilt företag som genomgår en transformation.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver försäljning av maskiner för toalettavfall, el- och VVS-installationer samt service för dessa maskiner, samt försäljning av hårdvara och mjukvara för betalsystem. Som dotterbolag till TAVE Holding i Sverige AB har det troligen synergier och stöd från moderbolaget. Verksamheten kombinerar traditionell VVS-verksamhet med mer teknologiska lösningar inom betalsystem, vilket ger en diversifierad verksamhetsprofil.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 261 000 SEK till 800 000 SEK, en ökning på 539 000 SEK (+206,5%). Denna förbättring trots lägre omsättning indikerar stark kostnadskontroll och förbättrad lönsamhet per såld krona.

Soliditet: Soliditeten på 62,0% är mycket stark och långt över branschgenomsnitt. Detta innebär att företaget har låg belåning och kan motstå ekonomiska nedgångar bättre än många konkurrenter.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 022 216 SEK till 1 439 041 SEK, en ökning på 416 825 SEK (+40,8%). Denna ökning kommer främst från årets vinst och stärker företagets finansiella grund.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 7 645 094 SEK till 5 910 506 SEK, en nedgång på 1 734 588 SEK (-21,8%). Denna minskning kan tyda på förlorade kunder, minskad efterfrågan eller avsiktlig nedskalning av mindre lönsamma verksamhetsområder.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 21,8% kan indikera förlorade kunder eller minskad marknadsandel
  • Långsiktig hållbarhet ifrågasätts om omsättningsminskningen fortsätter trots lönsamhetsförbättringar
  • Beroendet av moderbolaget TAVE Holding kan skapa sårbarhet vid koncernomstruktureringar

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 13,5% visar att företaget kan vara extremt lönsamt vid rätt skalning
  • Stark balansräkning med 62% soliditet ger goda förutsättningar för framtida investeringar
  • Kombinationen av traditionell VVS-verksamhet och teknologiska betalsystem skapar diversifieringsmöjligheter