928 000 SEK
Omsättning
▼ 4,8%
819 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 41,1%
46%
Soliditet
Mycket God
26%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:24 513 460 SEK
Skulder:-13 354 807 SEK
Substansvärde:11 158 653 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka balansräkningsfundament men oroande lönsamhetsförsämring. Den mycket höga soliditeten på 46% och tillgångstillväxt på 9.2% indikerar ett stabilt företag med god kreditvärdighet. Emellertid är den kraftiga resultatnedgången på 41.1% och minskad omsättning på -4.8% tydliga varningssignaler som pekar på utmaningar i den operativa verksamheten eller försämrade marknadsförhållanden.

Företagsbeskrivning

Företaget är etablerat 2009 och verkar från Stockholm. Med en omsättning på över 3 miljoner SEK och ett eget kapital på 11 miljoner SEK verkar det vara ett medelstort företag som har funnits i cirka 14 år, vilket indikerar en etablerad verksamhet snarare än ett nystartat företag.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 1 390 000 SEK till 819 000 SEK, en minskning med 571 000 SEK eller -41.1%. Trots den mycket höga vinstmarginalen på 26% är denna kraftiga resultatnedgång mycket oroande.

Soliditet: Soliditeten på 46.0% är mycket stark och visar att företaget har en god balans mellan eget kapital och skulder. Detta ger företaget god finansiell stabilitet och beredskap att hantera eventuella nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 10 518 976 SEK till 11 158 653 SEK, en tillväxt på 639 677 SEK eller +6.1%. Denna ökning beror sannolikt på att årets resultat tillförts det egna kapitalet trots den minskade vinstnivån.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 3 190 870 SEK till 3 149 577 SEK, en nedgång med 41 293 SEK eller -4.8%. Detta indikerar en svaghet i försäljningsutvecklingen som behöver adresseras.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång med 571 000 SEK (-41.1%) vilket kan indikera ökade kostnader eller sämre prispress
  • Minskad omsättning med 41 293 SEK (-4.8%) som visar på utmaningar i försäljningsutvecklingen
  • Betydande lönsamhetsförsämring trots att vinstmarginalen fortfarande klassificeras som mycket hög

Möjligheter

  • Mycket stark soliditet på 46.0% ger god finansiell styrka och möjlighet till investeringar
  • Tillgångstillväxt på 9.2% visar att företaget fortsätter investera i verksamheten
  • Eget kapital ökade med 639 677 SEK (+6.1%) vilket stärker företagets balansräkning
  • Vinstmarginalen på 26% är fortfarande mycket hög i jämförelse med många andra företag

Trendanalys

Företaget visar negativa trender i lönsamhet och omsättning men positiva trender i balansräkningens styrka. Den kraftiga resultatnedgången på -41.1% är den mest oroande trenden, medan tillgångstillväxten på +9.2% och ökning av eget kapital på +6.1% är positiva indikatorer på långsiktig stabilitet.