1 883 114 SEK
Omsättning
▼ 21,6%
2 714 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 101,1%
45,2%
Soliditet
Mycket God
0,1%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:740 238 SEK
Skulder:-405 926 SEK
Substansvärde:334 312 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga utmaningar i omsättningsutvecklingen men positiva tecken i lönsamhet. Den kraftiga omsättningsminskningen på 21.6% till 1.9 miljoner SEK indikerar marknadsutmaningar eller förändrad efterfrågan, medan den dramatiska resultatförbättringen från en förlust på 248 929 SEK till en vinst på 2 714 SEK visar på framgångsrika kostnadsanpassningar eller effektiviseringar. Soliditeten på 45.2% är relativt stabil och ger ett visst skydd mot nedgångstider, men företaget verkar befinna sig i en omställningsfas där fokus ligger på lönsamhet snarare än tillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom handel med hårvårdsprodukter och har varit etablerat sedan 2014. Denna bransch kännetecknas ofta av hård konkurrens och föränderliga trender, vilket kan förklara de fluktuationer i omsättning som syns i siffrorna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på 248 929 SEK till en vinst på 2 714 SEK, en positiv förändring på 251 643 SEK. Denna förbättring tyder på framgångsrika åtgärder för att kontrollera kostnader eller förbättra marginaler trots lägre omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 45.2% är relativt god och indikerar att företaget finansieras i större utsträckning med eget kapital än med skulder, vilket ger en stabil finansieringsstruktur och bättre motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade marginellt från 331 598 SEK till 334 312 SEK, en tillväxt på 2 714 SEK som direkt motsvarar årets vinst, vilket visar att vinsten har tillfört kapital till företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 2 421 471 SEK till 1 884 049 SEK, en nedgång på 537 422 SEK eller 21.6%. Detta indikerar antingen minskad efterfrågan, förlorade kunder eller strategiska förändringar i sortiment eller prissättning.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 537 422 SEK kan indikera förlorad marknadsandel eller minskad efterfrågan på företagets produkter
  • Mycket låg vinstmarginal på 0.1% ger begränsat utrymme för oförutsedda kostnader eller investeringar
  • Minskande tillgångar från 770 271 SEK till 740 238 SEK kan tyda på nedskärningar som på sikt begränsar tillväxtpotential

Möjligheter

  • Dramatisk resultatförbättring med 251 643 SEK visar på förmåga att anpassa verksamheten och öka effektiviteten
  • Stabil soliditet på 45.2% ger god kreditvärdighet och möjlighet till framtida investeringar vid behov
  • Positiv rörelse från förlust till vinst trots lägre omsättning indikerar potentiellt hållbarare affärsmodell