1 180 836 SEK
Omsättning
▲ 99,1%
143 142 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 462,6%
67,9%
Soliditet
Mycket God
12,1%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:639 531 SEK
Skulder:-205 210 SEK
Substansvärde:434 321 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark utveckling med en nästan fördubbling av omsättningen och en tydlig vändning från förlust till lönsamhet. Den höga soliditeten på 67,9% tillsammans med en betydande tillväxt i både eget kapital och tillgångar pekar på ett stabilt och hälsosamt företag som befinner sig i en accelererad tillväxtfas. Denna kombination av hög tillväxt och stark balansräkning är imponerande och indikerar en mycket god finansierad utveckling.

Företagsbeskrivning

Företaget tillverkar, konstruerar och konsulterar kring sportprodukter i kolfiberkomposit. Denna typ av verksamhet kräver ofta betydande investeringar i kunskap och specialutrustning, vilket gör den starka kapitaltillväxten och lönsamhetsutvecklingen särskilt anmärkningsvärd.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -39 481 SEK till en vinst på 143 142 SEK. Denna förbättring på 462,6% visar att företaget inte bara ökar sin omsättning utan också lyckas skala upp verksamheten på ett lönsamt sätt.

Soliditet: Soliditeten på 67,9% är mycket hög och indikerar ett lågt belånat företag med god förmåga att klara av motgångar. Detta ger stort utrymme för framtida investeringar och lån om så skulle behövas.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 308 064 SEK till 434 321 SEK, en tillväxt på 41,0%. Denna ökning kan huvudsakligen härledas till årets starka resultat, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 634 575 SEK till 1 180 836 SEK, vilket motsvarar en tillväxt på 99,1%. Detta visar en mycket stark marknadsacceptans och framgångsrik försäljning.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxten måste hanteras noggrant för att undvika att kvalitet, kundnöjdhet eller lönsamhet försämras på grund av kapacitetsbrist eller operativa ineffektiviteter.
  • Företagets framgång verkar relativt ny och bygger på ett enda starkt år; en återgång till förlust eller avtagande tillväxt skulle kunna ifrågasätta den långsiktiga hållbarheten.
  • Som en tillverkare av specialiserade produkter är företaget sårbart för fluktuationer i råvarupriser, särskilt för kolfiber.

Möjligheter

  • Den extremt höga omsättningstillväxten på 99,1% visar en stark marknadsposition och en tydlig potential att ytterligare skala upp verksamheten.
  • Den höga vinstmarginalen på 12,1% indikerar att företaget har en lönsam affärsmodell som genererar avkastning på den ökade försäljningen.
  • Den starka balansräkningen med hög soliditet ger utmärkta förutsättningar att finansiera fortsatt expansion, antingen genom egna medel eller via lån.

Trendanalys

Alla tillgängliga trender pekar entydigt på en stark förbättring: omsättning (+99,1%), resultat (+462,6%), eget kapital (+41,0%) och tillgångar (+50,1%). Företaget befinner sig i en tydlig och accelererad tillväxtfas med förbättrad lönsamhet och stärkta finanser.