867 221 SEK
Omsättning
▼ 3,4%
209 505 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 20%
69,4%
Soliditet
Mycket God
24,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-11-03

Substansvärdering

Tillgångar:904 837 SEK
Skulder:-237 515 SEK
Substansvärde:477 322 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både positiva och negativa trender. Trots en minskning i både omsättning och resultat har företaget lyckats stärka sin balansräkning avsevärt med en betydande ökning av eget kapital och tillgångar. Den mycket höga soliditeten på 69,4% och vinstmarginalen på 24,1% indikerar ett finansiellt stabilt företag med god lönsamhet, även om lönsamheten har försämrats från föregående år. Företaget verkar vara i en fas där det prioriterar kapitaluppbyggnad framför omsättningstillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver bokförings- och redovisningstjänster kombinerat med travhästverksamhet och lantbruk. Denna kombination av verksamheter kan förklara de relativt låga omsättningssiffrorna jämfört med den höga lönsamheten, särskilt eftersom travhästverksamhet och lantbruk ofta har höga tillgångsvärden men lägre omsättning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 261 811 SEK till 209 505 SEK, en minskning med 52 306 SEK (-20,0%). Trots denna nedgång kvarstår en mycket god vinstmarginal på 24,1%, vilket indikerar att företaget fortfarande är mycket lönsamt.

Soliditet: Soliditeten på 69,4% är exceptionellt stark och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåningsgrad. Detta ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar och goda förutsättningar för framtida investeringar.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 392 584 SEK till 477 322 SEK, en ökning med 84 738 SEK (+21,6%). Denna förbättring beror främst på att årets vinst har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 897 270 SEK till 868 468 SEK, en nedgång med 28 802 SEK (-3,4%). Detta kan tyda på minskad verksamhetsvolym eller prispress i någon av verksamhetsgrenarna.

Huvudrisker

  • Minskande omsättning på 28 802 SEK kan indikera konkurrensproblem eller minskad efterfrågan på företagets tjänster
  • Resultatet har sjunkit med 52 306 SEK vilket visar på försämrad lönsamhet trots den fortfarande höga nivån
  • Den negativa utvecklingen i både omsättning och resultat kan vara tecken på en negativ trend som riskerar att fortsätta

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 69,4% ger utrymme för investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Mycket hög vinstmarginal på 24,1% visar att företaget har en lönsam verksamhetsmodell
  • Kraftig ökning av eget kapital med 84 738 SEK ger finansiell styrka för framtida satsningar
  • Tillgångstillväxt på 8,1% (67 448 SEK) indikerar att företaget investerar i sin verksamhet

Trendanalys

Företaget visar en divergerande trend med negativ utveckling i rörelseprestation (omsättning -3,4%, resultat -20,0%) men positiv utveckling i balansräkningen (eget kapital +21,6%, tillgångar +8,1%). Den mycket höga soliditeten och vinstmarginalen trots nedgången indikerar att företaget kommer från en exceptionellt stark position och nu genomgår en normalisering snarare än en kris.