3 652 360 SEK
Omsättning
▲ 4,5%
630 604 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 7,2%
39,5%
Soliditet
God
17,3%
Vinstmarginal
Hög
470 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-12-26

Substansvärdering

Tillgångar:1 333 804 SEK
Skulder:-806 570 SEK
Substansvärde:527 234 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stabil och positiv utveckling med förbättringar inom samtliga nyckeltal. Den höga vinstmarginalen på 17,3% indikerar en effektiv verksamhetsstyrning, medan den betydande tillgångstillväxten på 41,5% tyder på strategiska investeringar för framtida expansion. Soliditeten på 39,5% är god och företaget befinner sig i en fas av kontrollerad tillväxt med stark lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver konsultverksamhet inom IT-branschen med säte i Nynäshamn. Som IT-konsultföretag är det typiskt att ha relativt låga tillgångar men hög lönsamhet tack vare kunskapsintensiv verksamhet med låga kapitalkrav.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 588 527 SEK till 630 604 SEK, en ökning med 7,2% som demonstrerar företagets förmåga att öka lönsamheten snabbare än omsättningen.

Soliditet: Soliditeten på 39,5% är god för en konsultverksamhet och indikerar ett lågt belåningsbehov samt god förmåga att klara oförutsedda händelser.

Eget kapital: Eget kapital växte från 460 760 SEK till 527 234 SEK, en ökning på 14,4% som främst drivs av årets starka resultat och kvarhållen vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 523 945 SEK till 3 652 360 SEK, en tillväxt på 4,5% som visar en stabil kundbas och kontinuerlig verksamhetsutveckling.

Huvudrisker

  • Den snabba tillgångstillväxten på 41,5% kan indikera ökade kundfordringar eller investeringar som kan påverka likviditeten
  • Beroendet av IT-konsultmarknadens konjunkturkänslighet kan påverka framtida omsättningstillväxt

Möjligheter

  • Hög vinstmarginal på 17,3% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion
  • Stark tillväxt i eget kapital med 14,4% skapar bättre finansieringsmöjligheter för framtida tillväxtsatsningar
  • Positiv utveckling i samtliga nyckeltal indikerar en sund verksamhet med goda framtidsutsikter

Trendanalys

Omsättningen visar en stabil uppåtgående trend med stadig tillväxt de senaste tre åren från 2,9 till 3,7 miljoner SEK, vilket indikerar en positiv försäljningsutveckling. Resultatet efter finansnetto har också förbättrats kontinuerligt och uppvisar en stark vinsttillväxt. Däremot visar soliditeten en tydlig och oroande nedåtgående trend från 49,7% till 39,5%, vilket innebär att skuldsättningen ökar snabbare än eget kapital. Denna utveckling, kombinerat med en samtidig kraftig ökning av tillgångarna, tyder på att företaget har genomfört betydande investeringar finansierade med lån. Vinstmarginalen har varit relativt stabil runt 17-18%, vilket är positivt. Framtida utmaningar kan bli den lägre soliditeten och en eventuellt högre räntekänslighet på grund av ökad skuldsättning.