7 517 000 SEK
Omsättning
▼ 9,1%
606 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 233%
47,5%
Soliditet
Mycket God
8,1%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 385 900 SEK
Skulder:-1 280 413 SEK
Substansvärde:920 487 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med minskad omsättning men kraftigt förbättrad lönsamhet och stärkt balansräkning. Trots att omsättningen sjönk med 9.1% till 7 520 507 SEK, ökade resultatet dramatiskt med 233% till 606 000 SEK, vilket indikerar en framgångsrik effektivisering eller förbättrad produktmix. Eget kapital ökade med 64.2% till 920 487 SEK, vilket tillsammans med en soliditet på 47.5% visar på ett finansiellt stabilt företag som lyckats omstrukturera verksamheten för bättre lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom design, tillverkning och utveckling av smycken samt närliggande produkter som keramik, inredning och möbler, inklusive försäljning och distribution. Med säte i Stockholm och registrerat sedan 2016 är detta ett etablerat företag inom kreativt hantverk och design, vilket förklarar den måttliga omsättningsstorleken typiskt för en nicheverksamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades markant från 182 000 SEK till 606 000 SEK, en ökning med 424 000 SEK eller 233%. Denna dramatiska förbättring trots lägre omsättning visar på stark kostnadskontroll, förbättrad produktivitet eller förändrad prissättningsstrategi.

Soliditet: Soliditeten på 47.5% är mycket god och ligger långt över branschgenomsnitt för många SME-företag. Detta indikerar låg belåningsgrad och god förmåga att klara oförutsedda förluster eller investeringsbehov.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 560 496 SEK till 920 487 SEK, en tillväxt på 359 991 SEK eller 64.2%. Denna ökning kan huvudsakligen förklaras av årets vinst på 606 000 SEK, vilket stärker företagets finansiella bas avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 8 228 950 SEK till 7 520 507 SEK, en nedgång på 708 443 SEK eller 9.1%. Detta kan tyda på minskad efterfrågan, färre kunder eller strategisk nedskalning för att fokusera på mer lönsamma områden.

Huvudrisker

  • Minskad omsättning på 9.1% kan indikera marknadsandelar som erövras av konkurrenter eller minskad efterfrågan på företagets produkter
  • Den höga vinsttillväxten kan vara svår att upprätthålla på sikt om omsättningen fortsätter att minska
  • Företagets verksamhetsbredd (smycken, keramik, inredning, möbler) kan sprida resurser för tunt

Möjligheter

  • Kraftig resultatförbättring med 233% visar på effektiv verksamhetsstyrning och potential att skala upp lönsamheten ytterligare
  • Stark soliditet på 47.5% ger goda förutsättningar för framtida investeringar eller expansion
  • Tillgångstillväxt på 10.6% till 2 385 900 SEK indikerar kapacitetsutbyggnad som kan bära framtida tillväxt