438 031 SEK
Omsättning
▼ 47,4%
84 533 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 76%
88%
Soliditet
Mycket God
19,3%
Vinstmarginal
Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-12

Substansvärdering

Tillgångar:866 345 SEK
Skulder:-108 229 SEK
Substansvärde:758 116 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar på en betydande nedgång under 2023 med kraftigt minskad omsättning och resultat. Trots den negativa utvecklingen uppvisar bolaget fortfarande en mycket hög soliditet på 88% och en positiv vinstmarginal på 19,3%, vilket indikerar att företaget har god finansiell styrka och effektivitet i sin kärnverksamhet. Situationen tyder på ett mindre företag som möter utmaningar i försäljningen men som behåller lönsamhet och ett starkt eget kapital.

Företagsbeskrivning

Bolaget verkar inom maskinsäkerhet, betalkort och konsulttjänster inom elektronikhårdvara. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och kan ha fluktuerande intäkter från år till år beroende på kundprojekt och produktlanseringar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 352 058 SEK till 84 533 SEK, en minskning med 76,0%. Trots den stora nedgången är resultatet fortfarande positivt, vilket visar att verksamheten är lönsam.

Soliditet: Soliditeten på 88,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket välkapitaliserat med låg belåning. Detta ger god finansiell styrka att klara av svårare perioder.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 890 388 SEK till 758 116 SEK, en nedgång med 14,9%. Denna minskning beror främst på det lägre årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 832 318 SEK till 438 031 SEK, en nedgång med 47,4%. Detta indikerar en betydande försämring i försäljningsvolym eller antal kundprojekt.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 47,4% från 832 318 SEK till 438 031 SEK indikerar förlust av kunder eller projekt
  • Resultatnedgång med 76,0% från 352 058 SEK till 84 533 SEK visar på lönsamhetsutmaningar
  • Minskande tillgångar från 1 072 217 SEK till 866 345 SEK kan indikera nedskärningar eller försäljning av tillgångar

Möjligheter

  • Mycket hög soliditet på 88,0% ger god finansiell styrka att investera i ny verksamhet
  • Positiv vinstmarginal på 19,3% visar att kärnverksamheten fortfarande är lönsam
  • Befintligt eget kapital på 758 116 SEK ger möjlighet till investeringar i tillväxt