990 191 SEK
Omsättning
▼ 43,8%
409 411 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 70,7%
78,6%
Soliditet
Mycket God
41,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
196 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-07-24

Substansvärdering

Tillgångar:2 867 710 SEK
Skulder:-405 322 SEK
Substansvärde:1 444 783 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en starkt motsägelsefull bild med mycket hög lönsamhet men samtidigt kraftiga nedgångar i både omsättning och resultat. Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 41,4% tyder på effektiv kostnadskontroll, men den dramatiska omsättningsminskningen med 43,8% indikerar allvarliga utmaningar i verksamhetsvolymen. Trots de negativa trenderna behåller företaget en mycket stark soliditet på 78,5%, vilket ger ett visst finansiellt skydd.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver medicinsk verksamhet och har varit verksamt sedan 2010. Den medicinska sektorn kännetecknas ofta av specialistkompetens och relativt höga marginaler, vilket stämmer väl med företagets höga vinstmarginal trots minskad omsättning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 1 397 801 SEK till 409 411 SEK, en minskning med 988 390 SEK (-70,7%). Trots den kraftiga nedgången kvarstår ett positivt resultat, vilket indikerar god kostnadskontroll relativt den lägre omsättningen.

Soliditet: Soliditeten på 78,5% är exceptionellt stark och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåning. Detta ger god finansiell stabilitet trots omsättningsnedgången.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 287 705 SEK till 1 444 783 SEK, en förbättring med 157 078 SEK (+12,2%). Denna ökning beror sannolikt på att årets vinst på 409 411 SEK tillförts eget kapital, delvis motverkad av eventuella utdelningar.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 1 761 059 SEK till 990 191 SEK, en nedgång på 770 868 SEK (-43,8%). Denna dramatiska minskning tyder på betydande reducering av verksamhetsomfattningen eller förlorade kunduppdrag.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 43,8% indikerar potentiell förlust av kunder eller marknadsandelar
  • Resultatnedgång med 70,7% visar sårbarhet trots hög marginal
  • Minskande tillgångar på 8,6% kan tyda på nedskärningar i verksamheten

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 78,5% ger god finansiell flexibilitet för omställning
  • Mycket hög vinstmarginal på 41,4% visar att verksamheten är lönsam även vid lägre volym
  • Positiv utveckling av eget kapital med +12,2% stärker balansräkningen