2 404 000 SEK
Omsättning
▲ 66%
2 276 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 70,6%
64,2%
Soliditet
Mycket God
94,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
204 325 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-02

Substansvärdering

Tillgångar:4 172 255 SEK
Skulder:-1 304 106 SEK
Substansvärde:1 945 749 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med kraftiga tillväxttakter inom samtliga nyckeltal. Den extremt höga vinstmarginalen på 94,6% tillsammans med en soliditet på 64,2% indikerar ett mycket lönsamt företag med god finansiell stabilitet. Tillväxten i både omsättning och resultat med över 65% samt mer än fördubbling av eget kapital och tillgångar pekar på ett företag i en stark expansionsfas.

Företagsbeskrivning

Företaget är registrerat i Sollentuna och verkar inom en verksamhet som genererar exceptionellt höga vinstmarginaler. Den extremt höga lönsamheten tyder på en verksamhet med låga rörliga kostnader eller högt värdeskapande, möjligen inom konsultverksamhet, IT-tjänster, immateriella tillgångar eller liknande.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade från 1 334 000 SEK till 2 276 000 SEK, en tillväxt på 70,6%. Den extremt höga vinstmarginalen på 94,6% indikerar en mycket kostnadseffektiv verksamhet.

Soliditet: Soliditeten på 64,2% är mycket stark och indikerar att företaget har en låg belåningsgrad och god förmåga att klara av ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital mer än fördubblades från 807 833 SEK till 1 945 749 SEK, en tillväxt på 140,9%. Denna kraftiga ökning drivs främst av det höga resultatet som tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 447 564 SEK till 2 404 443 SEK, en tillväxt på 66,0%. Detta visar en stark försäljningsutveckling och framgångsrik marknadspenetrering.

Huvudrisker

  • Den extremt höga vinstmarginalen kan vara svår att upprätthålla långsiktigt och kan locka till sig konkurrens
  • Kraftig tillväxt innebär ofta ökad komplexitet och behov av professionella styrsystem
  • Företagets framgång kan vara beroende av ett begränsat antal kunder eller projekt

Möjligheter

  • Exceptionellt stark lönsamhet ger utrymme för investeringar i framtida tillväxt
  • Hög soliditet ger god kapacitet för att finansiera expansion via lån om så önskas
  • Befintlig tillväxtmomentum kan utnyttjas för att ytterligare skala upp verksamheten

Trendanalys

Alla trender pekar på stark förbättring: omsättning (+66,0%), resultat (+70,6%), eget kapital (+140,9%) och tillgångar (+141,7%). Företaget befinner sig i en tydlig expansionsfas med exceptionell lönsamhet och finansiell stabilitet.