303 222 SEK
Omsättning
▲ 18,5%
251 563 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 22,4%
50,5%
Soliditet
Mycket God
83%
Vinstmarginal
Mycket Hög
171 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-26

Substansvärdering

Tillgångar:1 160 329 SEK
Skulder:-561 609 SEK
Substansvärde:535 220 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med mycket höga tillväxttakter på alla centrala områden. Den extremt höga vinstmarginalen på 83% tillsammans med en soliditet över 50% indikerar ett mycket lönsamt och stabilt företag. Tillväxten i omsättning (+18,5%), resultat (+22,4%) och tillgångar (+23,4%) visar på en accelererande positiv utveckling där företaget inte bara växer utan också blir mer lönsamt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver optikerverksamhet, vilket typiskt innefattar försäljning av glasögon, kontaktlinser och tillbehör samt optikerundersökningar. Den extremt höga vinstmarginalen på 83,0% är ovanligt hög för branschen och kan tyda på specialiserade tjänster, onlineverksamhet eller en unik affärsmodell med låga rörliga kostnader.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 205 465 SEK till 251 563 SEK, en ökning på 22,4% som överstiger omsättningstillväxten och indikerar förbättrad lönsamhet och kostnadseffektivisering.

Soliditet: Soliditeten på 50,5% är mycket stark och visar att halva tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger låg finansieringsrisk och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital växte från 505 637 SEK till 535 220 SEK, en ökning på 5,8% som främst drivs av årets starka resultat och kvarhållet vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 255 914 SEK till 303 222 SEK, en tillväxt på 18,5% som visar på framgångsrik försäljningsutveckling och marknadsposition.

Huvudrisker

  • Den extremt höga vinstmarginalen på 83% kan vara svår att upprätthålla långsiktigt och kan locka till konkurrens
  • Företagets omsättning på 303 222 SEK är fortfarande relativt blygsam trots stark tillväxt, vilket begränsar skalfördelar
  • Snabb tillväxt i tillgångar (+23,4%) kräver kontinuerlig uppföljning för att säkerställa effektiv kapitalanvändning

Möjligheter

  • Exceptionell resultattillväxt på 22,4% visar på en mycket lönsam affärsmodell med stor potential
  • Stark soliditet på 50,5% ger utrymme för framtida investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Positiv utveckling i alla nyckeltal indikerar en välskött verksamhet med goda framtidsutsikter

Trendanalys

Alla trendindikatorer visar FÖRBÄTTRING: omsättningstillväxt (+18,5%), resultattillväxt (+22,4%), eget kapital tillväxt (+5,8%) och tillgångstillväxt (+23,4%). Den samlade bilden är ett företag i stark, accelererande tillväxt med förbättrad lönsamhet och stabil finansiering.