1 253 000 SEK
Omsättning
▲ 40,2%
158 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 14,6%
51,4%
Soliditet
Mycket God
12,6%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:568 786 SEK
Skulder:-269 078 SEK
Substansvärde:263 708 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt en betydande minskning av tillgångar. Den höga vinstmarginalen på 12,6% och den förbättrade soliditeten på 51,4% indikerar en god lönsamhet och finansiell stabilitet. Den kraftiga ökningen av eget kapital med 90,7% är positivt, men den stora minskningen av tillgångar med 48,8% tyder på en omstrukturering eller avyttring av tillgångar. Resultatet sjönk trots högre omsättning, vilket kan bero på ökade kostnader eller engångsposter.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver motorsportverksamhet, event och utbildning inom motorsport samt restaurangverksamhet. Det handlar även med markiser. Den breda verksamhetsprofilen kan förklara de fluktuationer i siffrorna, särskilt inom evenemangsbranschen som kan vara säsongsbetonad och projektbaserad.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 185 000 SEK till 158 000 SEK, en nedgång på 14,6%. Trots högre omsättning sjönk vinsten, vilket kan tyda på ökade kostnader eller lägre marginaler i vissa verksamhetsgrenar.

Soliditet: Soliditeten på 51,4% är mycket god och indikerar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger företaget en stabil finansiell bas.

Eget kapital: Eget kapital ökade avsevärt från 138 254 SEK till 263 708 SEK, en tillväxt på 90,7%. Denna förbättring kan huvudsakligen förklaras av årets vinst på 158 000 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 894 309 SEK till 1 253 102 SEK, en tillväxt på 40,2%. Detta visar på framgångsrik försäljning eller expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Kraftig minskning av totala tillgångar med 48,8% från 1 110 425 SEK till 568 786 SEK kan indikera avyttringar som påverkar den framtida kapaciteten.
  • Resultatet sjönk med 14,6% trots en betydande omsättningsökning, vilket väcker frågor om kostnadskontroll och lönsamhet.
  • Den breda verksamhetsprofilen (motorsport, event, utbildning, restaurang, handel med markiser) medför komplexitet och risk för att resurser sprids för tunt.

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 40,2% visar på efterfrågan och framgångsrik marknadspenetration.
  • Mycket god soliditet på 51,4% ger finansiell styrka och goda förutsättningar för framtida investeringar eller expansion.
  • Hög vinstmarginal på 12,6% indikerar att kärnverksamheten är lönsam och har potential att generera större vinster vid ytterligare omsättningsökning.