247 000 SEK
Omsättning
▲ 75,2%
-265 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 82,8%
66%
Soliditet
Mycket God
−104,9%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 022 217 SEK
Skulder:-276 348 SEK
Substansvärde:415 474 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt försämrad lönsamhet. Den kraftiga omsättningsökningen på 75,2% till 252 710 SEK indikerar en framgångsrik försäljningsutveckling, sannolikt driven av efterfrågan på MC-utbildning. Dock har resultatet försämrats markant med en förlust på 265 000 SEK, vilket tyder på att kostnaderna ökat snabbare än intäkterna. Den höga soliditeten på 66% ger viss finansiell stabilitet trots förlusterna.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver trafikskoleverksamhet med huvudsaklig inriktning mot MC-utbildning och har varit verksamt sedan 2008. Som ett etablerat trafikskoleföretag har det sannolikt fasta kostnader för lokaler, fordon, instruktörer och försäkringar, vilket förklarar den negativa vinstmarginalen trots god omsättningstillväxt.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet försämrades från -145 000 SEK till -265 000 SEK, en negativ utveckling på 82,8%. Den ökade förlusten trots högre omsättning indikerar att kostnaderna växt snabbare än intäkterna.

Soliditet: Soliditeten på 66,0% är mycket god och visar att företaget har en stabil kapitalstruktur med låg belåning, vilket ger finansiell motståndskraft trots de negativa resultaten.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 392 386 SEK till 415 474 SEK, en tillväxt på 5,9%. Denna ökning trots förlusterna kan tyda på inskjutning av nytt kapital eller omvärderingar.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 140 829 SEK till 252 710 SEK, en tillväxt på 75,2%. Detta visar stark efterfrågan på företagets tjänster och framgångsrik försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Förlusten ökade med 120 000 SEK till 265 000 SEK trots stark omsättningstillväxt, vilket indikerar allvarliga lönsamhetsproblem
  • Tillgångarna minskade med 110 207 SEK till 1 022 217 SEK, vilket kan tyda på avveckling av tillgångar eller nedskrivningar
  • Negativ vinstmarginal på -104,9% visar att företaget förlorar mer pengar än det omsätter

Möjligheter

  • Omsättningen ökade dramatiskt med 111 881 SEK till 252 710 SEK, vilket visar stark marknadsafterfrågan och god försäljningspotential
  • Hög soliditet på 66,0% ger företaget goda möjligheter att investera i lönsamhetsförbättrande åtgärder utan extern finansiering
  • Eget kapital ökade med 23 088 SEK till 415 474 SEK, vilket ger en finansiell buffert för att vända den negativa trenden

Trendanalys

Företaget visar tydliga motsättningar: extremt stark omsättningstillväxt (+75,2%) men samtidigt kraftigt försämrat resultat (-82,8%). Den höga soliditeten och tillväxten i eget kapital ger dock hopp om att företaget kan adressera lönsamhetsproblemen medan marknadsefterfrågan verkar stark.