305 000 SEK
Omsättning
▼ 55,9%
33 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 2,9%
46%
Soliditet
Mycket God
10,8%
Vinstmarginal
Hög
135 285 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-28

Substansvärdering

Tillgångar:465 433 SEK
Skulder:-251 649 SEK
Substansvärde:213 784 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en motsägelsefull bild med kraftigt fallande omsättning men stabil lönsamhet och förbättrad balansräkning. Den dramatiska omsättningsminskningen på -55,9% från 692 154 SEK till 305 366 SEK är oroande, men företaget har lyckats bevara sin vinstmarginal på 10,8% genom kostnadskontroll. Eget kapital och tillgångar har ökat, vilket indikerar en sund finansiell struktur trots försäljningsnedgången. Företaget verkar genomgå en omställning eller fokuserar på mer lönsamma men mindre volymintensiva produkter.

Företagsbeskrivning

Bolaget designar, producerar och säljer armbandsur och tillhörande tillbehör. Denna typ av verksamhet är ofta priskänslig och konjunkturkänslig, med konkurrens från både lyxvarumärken och billiga alternativ. Produkternas karaktär gör att omsättningsfluktuationer kan bero på produktlivscykler, säsongsvariationer eller förändringar i produktmix.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har minskat marginellt från 34 000 SEK till 33 000 SEK (-2,9%), vilket är anmärkningsvärt stabilt givet den stora omsättningsminskningen. Detta indikerar effektiv kostnadskontroll och möjligen en förbättrad produktmix med högre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 46,0% är mycket god och indikerar ett lågt belånat företag med god kreditvärdighet. Detta ger företaget buffert mot motgångar och möjlighet att investera utan extern finansiering.

Eget kapital: Eget kapital har ökat från 187 573 SEK till 213 784 SEK, en tillväxt på 26 211 SEK (+14,0%). Denna förbättring kommer främst från årets resultat på 33 000 SEK, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen har minskat kraftigt från 692 154 SEK till 305 366 SEK, en nedgång med 386 788 SEK (-55,9%). Detta kan tyda på minskad efterfrågan, färre produktlanseringar eller en strategisk omorientering mot färre men mer lönsamma produkter.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på 55,9% riskerar att fortsätta om inte orsakerna adresseras
  • Beroende av få produkter eller kunder kan vara en underliggande orsak till den stora försäljningsminskningen
  • Företagets långsiktiga överlevnad kan hotas om omsättningen fortsätter att sjunka trots god lönsamhet

Möjligheter

  • Hög vinstmarginal på 10,8% visar att företaget kan vara lönsamt även vid lägre volym
  • Stark soliditet på 46,0% ger finansiell styrka att investera i ny produktutveckling eller marknadsföring
  • Ökning av eget kapital med 14,0% ger möjlighet till expansion eller diversifiering utan extern finansiering

Trendanalys

Företaget visar negativa trender i omsättning (-55,9%) och resultat (-2,9%) men positiva trender i eget kapital (+14,0%) och tillgångar (+7,1%). Denna divergens mellan resultaträkning och balansräkning tyder på en strukturomvandling där företaget prioriterar lönsamhet framför volymtillväxt.