13 320 000 SEK
Omsättning
▲ 1 465,2%
536 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 46,9%
16,9%
Soliditet
Stabil
4%
Vinstmarginal
Låg
347 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-01-24

Substansvärdering

Tillgångar:4 330 316 SEK
Skulder:-3 599 429 SEK
Substansvärde:730 887 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Covid -19 pandemin har inte haft någon påverkan å verksamheten utan föräljningen har ökat genom att flera stora projekt har färdigställts under räkenskapsåret och gjort att omsättningen ökat mer än30% mot föregående räkenskapsår.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Flera stora projekt färdigställdes under räkenskapsåret vilket drev den exceptionella omsättningstillväxten.
  • Covid-19-pandemin hade ingen negativ påverkan på verksamheten enligt bolaget.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionell tillväxt under 2022 med en omsättningsökning på över 1 465%, vilket indikerar en kraftig expansion eller genomförande av större projekt. Trots den enorma omsättningstillväxten har resultatet endast ökat med 46,9%, vilket pekar på utmaningar med att skalera lönsamheten. Den låga soliditeten på 16,9% är anmärkningsvärd givet den snabba tillväxten och indikerar en betydande belåning som kan medföra risker.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver försäljning av produkter inom elbranschen och utför byggnadsarbeten, vilket förklarar de stora omsättningssvängningarna beroende på projektets storlek och färdigställandedatum.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade från 365 000 SEK till 536 000 SEK, en ökning med 171 000 SEK. Trots den enorma omsättningsökningen var resultatförbättringen relativt blygsam, vilket indikerar stigande kostnader eller lägre marginaler på projekten.

Soliditet: Soliditeten på 16,9% är låg och indikerar att företaget är starkt belånat. Detta är särskilt anmärkningsvärt med tanke på den snabba tillväxten och behovet av att finansiera rörelsekapital i större projekt.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 310 770 SEK till 730 887 SEK, en fördubbling med 420 117 SEK. Denna ökning kan till stor del förklaras av årets resultat på 536 000 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade explosivt från 851 206 SEK till 13 330 322 SEK, en ökning med 12 479 116 SEK eller 1 465,2%. Denna extremt höga tillväxt tyder på att flera stora projekt avslutats under året.

Huvudrisker

  • Den extremt låga soliditeten på 16,9% skapar sårbarhet för räntehöjningar och ekonomiska nedgångar.
  • Resultatmarginalen på endast 4,0% är låg och visar på utmaningar med att omvandla höga omsättningssiffror till lönsamhet.
  • Tillgångarna ökade med 287,7% till 4 330 316 SEK, vilket troligen finansierats med skulder och ökar företagets finansiella risk.

Möjligheter

  • Exceptionell omsättningstillväxt på 1 465,2% visar på stark marknadsposition och förmåga att ta sig an stora projekt.
  • Resultatet ökade med 46,9% till 536 000 SEK trots den snabba expansionen.
  • Eget kapital mer än fördubblades från 310 770 SEK till 730 887 SEK, vilket stärker balansräkningen.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar stark positiv tillväxt: omsättning (+1465,2%), resultat (+46,9%), eget kapital (+135,2%) och tillgångar (+287,7%). Den övergripande trenden är extremt positiv när det gäller tillväxt, men den låga lönsamheten och soliditeten kräver uppmärksamhet.