2 424 172 SEK
Omsättning
▲ 4,6%
1 016 333 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 62,5%
50,8%
Soliditet
Mycket God
41,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
213 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-13

Substansvärdering

Tillgångar:17 327 514 SEK
Skulder:-8 190 821 SEK
Substansvärde:7 535 693 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på de flesta nyckeltal. Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 41,9% kombinerat med en soliditet över 50% indikerar ett mycket hälsosamt företag med god lönsamhet. Resultattillväxten på 62,5% är särskilt imponerande och visar att företaget effektiviserat sin verksamhet eller har fördelaktiga investeringar. Den måttliga omsättningstillväxten på 4,5% tyder på ett stabilt men inte explosivt tillväxtföretag, vilket är typiskt för fastighetsförvaltning och värdepappershandel.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver fastighetsförvaltning och handel med värdepapper, vilket förklarar den höga vinstmarginalen eftersom dessa verksamheter ofta har låga rörliga kostnader och god avkastning på investerat kapital. Med säte i Sävar och etablerat sedan 2011 är detta ett moget företag inom sin bransch.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 625 329 SEK till 1 016 333 SEK, en ökning med 391 004 SEK eller 62,5%. Denna starka resultatförbättring indikerar antingen högre avkastning på investeringar eller förbättrad kostnadseffektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 50,8% är mycket god och indikerar att hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger företaget god finansiell stabilitet och låg beroendegrad av långivare.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 6 993 282 SEK till 7 535 693 SEK, en tillväxt på 542 411 SEK eller 7,8%. Denna ökning kan till stor del förklaras av det starka resultatet som tillfört kapital till företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 318 715 SEK till 2 424 172 SEK, en måttlig tillväxt på 105 457 SEK eller 4,5%. Detta visar en stabil men inte explosiv tillväxt i verksamheten.

Huvudrisker

  • Den mycket låga tillgångstillväxten på endast 0,4% (64 496 SEK) kan indikera begränsade investeringar i ny kapacitet eller fastighetsportfölj
  • Beroende av relativt låg omsättning (2,4 MSEK) för att generera hög vinst kan vara känsligt vid marknadsfluktuationer i fastighets- och värdepappersmarknaden

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 41,9% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och utdelning till ägarna
  • Stark resultattillväxt på 62,5% visar på effektiv verksamhetsstyrning och potentiellt högre avkastning på investeringar
  • Hög soliditet på 50,8% ger utrymme för framtida finansiering av expansion eller investeringar utan att äventyra finansiell stabilitet

Trendanalys

Alla trender visar förbättring: omsättning (+4,5%), resultat (+62,5%), eget kapital (+7,8%) och tillgångar (+0,4%). Den starka resultattillväxten är den mest imponerande trenden och indikerar att företaget har förbättrat sin lönsamhet avsevärt. Den måttliga tillgångstillväxten kombinerad med stark resultattillväxt tyder på att företaget har ökat avkastningen på sina befintliga tillgångar snarare än expanderat kraftigt.