11 011 000 SEK
Omsättning
▲ 14,6%
2 726 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 183,7%
85%
Soliditet
Mycket God
24,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:8 316 569 SEK
Skulder:-766 828 SEK
Substansvärde:5 048 741 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på alla nyckelområden. Den kraftiga resultatökningen på 183,7% kombinerat med en mycket hög vinstmarginal på 24,6% och en extremt stark soliditet på 85,0% indikerar ett mycket välskött företag med utmärkt lönsamhet. Tillväxten i både omsättning och resultat visar att företaget inte bara expanderar utan också blir mer effektivt i sin verksamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver tandteknisk verksamhet och relaterad verksamhet, vilket innebär tillverkning och försäljning av tandproteser, tandregleringar och andra tandtekniska produkter. Denna typ av verksamhet är typiskt specialistinriktad med höga kvalitetskrav och kräver specialistkompetens, vilket förklarar den höga vinstmarginalen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 961 000 SEK till 2 726 000 SEK, en ökning på 183,7% som indikerar förbättrad effektivitet och bättre kostnadskontroll i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 85,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket välkapitaliserat med minimala skulder, vilket ger stor finansiell stabilitet och låg risk.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 3 786 253 SEK till 5 048 741 SEK, en tillväxt på 33,3% som främst drivs av det starka resultatet och kvarhållet vinst i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 9 633 509 SEK till 11 065 251 SEK, en tillväxt på 14,6% som visar en stark marknadsposition och ökad efterfrågan på företagets tjänster.

Huvudrisker

  • Den exceptionellt höga tillväxttakten i resultatet (+183,7%) kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Beroende av specialistkompetens inom tandteknik kan medföra personalbristrisker
  • Konjunkturkänslighet inom tandvårdssektorn kan påverka framtida tillväxt

Möjligheter

  • Mycket hög soliditet (85,0%) ger utrymme för investeringar i ny teknik och expansion
  • Stark vinstmarginal (24,6%) visar på konkurrensfördelar och prissättningskraft
  • Tillgångstillväxt på 28,6% indikerar kapacitetsutbyggnad för framtida tillväxt

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+14,6%), resultat (+183,7%), eget kapital (+33,3%) och tillgångar (+28,6%). Denna konsekventa positiva utveckling över alla områden indikerar en mycket hälsosam och växande verksamhet med goda framtidsutsikter.