238 722 SEK
Omsättning
▼ 56,1%
157 237 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 65,8%
59,6%
Soliditet
Mycket God
65,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:974 322 SEK
Skulder:-360 142 SEK
Substansvärde:449 180 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar på en mycket kraftig nedgång under 2023 med minskningar inom samtliga nyckeltal. Trots att vinstmarginalen fortfarande är exceptionellt hög (65.9%), har både omsättning och resultat mer än halverats jämfört med föregående år. Denna dramatiska försämring indikerar antingen en betydande förlust av kunder/projekt, en avsiktlig nedskalning av verksamheten, eller eventuellt en omstrukturering. Företaget, som är etablerat sedan 2014, verkar befinna sig i en kritisk fas där den tidigare lönsamheten inte räcker till för att kompensera för den kraftiga omsättningsminskningen.

Företagsbeskrivning

Bolaget verkar inom IT-konsultation och mjukvaruförsäljning samt personlig utveckling genom kurser och coaching. Denna kombination av verksamheter är projektdriven och kundspecifik, vilket kan förklara de stora svängningarna i omsättning och resultat mellan olika räkenskapsår beroende på projektportföljens storlek och sammansättning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 459 629 SEK till 157 237 SEK, en minskning på 302 392 SEK eller 65.8%. Även om företaget fortfarande är lönsamt, är nedgången i absolut tal mycket stor och följer omsättningsminskningen.

Soliditet: En soliditet på 59.5% anses fortfarande vara god och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger ett visst skydd mot obetalda skulder trots den negativa utvecklingen.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 828 529 SEK till 449 180 SEK, en nedgång på 379 349 SEK. Denna försämring kan till stor del förklaras av det sämre årets resultat och eventuella utdelningar till ägarna.

Nettoomsättning: Omsättningen sjönk kraftigt från 543 124 SEK till 238 722 SEK, en minskning på 304 402 SEK eller 56.0%. Denna dramatiska nedgång tyder på ett betydande bortfall av intäkteskällor eller avslutade större projekt.

Huvudrisker

  • Kritisk omsättningsminskning på 56.0% som hotar företagets långsiktiga överlevnad om trenden fortsätter.
  • Kraftig resultatnedgång med 65.8% som påverkar förmågan att reinvestiera i verksamheten och bygga upp kapital.
  • Minskande eget kapital med 379 349 SEK som begränsar företagets finansiella handlingsutrymme och buffert mot oförutsedda händelser.

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 65.9% visar att företaget har en mycket lönsam affärsmodell när det har projekt.
  • God soliditet på 59.5% ger en finansiell bas att bygga upp verksamheten igen på.
  • Den breda verksamhetsbeskrivningen inom både IT och personlig utveckling ger möjlighet att diversifiera intäktskällor.

Trendanalys

Alla trender pekar entydigt på kraftig försämring: omsättning (-56.0%), resultat (-65.8%), eget kapital (-45.8%) och tillgångar (-18.1%). Denna konsistent negativa utveckling över samtliga nyckeltal indikerar en strukturell förändring eller kris i företaget snarare än en tillfällig nedgång. Företaget behöver omvända denna trend snabbt för att undvika ytterligare försämring.