435 000 SEK
Omsättning
▼ 65%
-42 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 200%
32%
Soliditet
God
−9,6%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:903 666 SEK
Skulder:-617 473 SEK
Substansvärde:286 193 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket blandad ekonomisk bild med tydliga tecken på omstrukturering. Den kraftiga omsättningsminskningen på 65% kombinerat med ett förlustresultat indikerar operativa utmaningar, men den betydande ökningen av eget kapital med över 200% och tillgångstillväxten på 37,7% tyder på att bolaget genomgått en kapitalförstärkning eller omstrukturering som förbättrat balansräkningen. Situationen pekar mot ett holdingbolag som möjligen konsoliderar verksamheter eller genomgår strategiska förändringar på koncernnivå.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett holdingbolag som äger 100% av CVS Ventilation AB och Byggbolaget Gotland AB. Som holdingbolag driver det självt ingen operativ verksamhet utan fungerar som moderbolag för dessa två dotterbolag inom ventilation och byggsektorn. Denna struktur förklarar varför holdingbolagets siffror kan skilja sig markant från dotterbolagens operativa resultat.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet försämrades från en vinst på 42 000 SEK till en förlust på -42 000 SEK, en negativ förändring på 84 000 SEK. Denna försämring sammanfaller med den kraftiga omsättningsminskningen.

Soliditet: Soliditeten på 32,0% är acceptabel och indikerar att företaget trots förluståret har en stabil kapitalstruktur. Detta är en positiv indikator i en annars utmanande period.

Eget kapital: Eget kapital ökade avsevärt från 94 185 SEK till 286 193 SEK, en ökning med 192 008 SEK (+203,9%). Denna kraftiga ökning trots förlustresultatet indikerar en kapitalinsprutning från ägarna eller omvärderingar av tillgångar.

Nettoomsättning: Omsättningen sjönk kraftigt från 1 244 357 SEK till 435 334 SEK, en minskning på 809 023 SEK (-65%). Denna dramatiska nedgång kan tyda på försäljning av verksamheter, ändrad koncernstruktur eller att intäkter flyttats till dotterbolagsnivå.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på 65% visar på betydande försäljningsproblem eller strukturella förändringar
  • Förlustresultat på -42 000 SEK efter tidigare vinst indikerar lönsamhetsutmaningar
  • Omsättning på endast 435 334 SEK är mycket låg för ett holdingbolag med två dotterbolag

Möjligheter

  • Kraftig ökning av eget kapital med 192 008 SEK till 286 193 SEK ger bättre finansiell styrka
  • Tillgångstillväxt på 37,7% till 903 666 SEK visar att bolaget investerat i eller behållit värdefulla tillgångar
  • Soliditeten på 32% ger utrymme för framtida investeringar och verksamhetsutveckling

Trendanalys

Företaget visar tydliga tecken på omstrukturering med negativa trender i omsättning (-65%) och resultat (-200%) men starka positiva trender i eget kapital (+203,9%) och tillgångar (+37,7%). Denna kombination tyder på att bolaget genomgått en kapitalförstärkning eller omvärdering samtidigt som den operativa verksamheten minskat, möjligen genom försäljning av delar av verksamheten eller omgruppering inom koncernen.