3 949 133 SEK
Omsättning
▲ 27,8%
500 585 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 16,5%
45,5%
Soliditet
Mycket God
12,6%
Vinstmarginal
Hög
250 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2022-12-02

Substansvärdering

Tillgångar:1 302 791 SEK
Skulder:-667 360 SEK
Substansvärde:430 931 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Den pågående pandemin Covid-19 har hittills inte haft någon påverkan på bolagets verksamhet. Inte heller kriget i Ukraina har än så länge inte påverkat bolagets verksamhet.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Enligt bolaget har varken Covid-19-pandemin eller kriget i Ukraina hittills påverkat verksamheten.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt försämrad lönsamhet. Den kraftiga omsättningsökningen på 27,8% till 4 miljoner SEK indikerar god marknadsframgång, men resultatet har minskat med 16,4% trots detta, vilket tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler. Tillgångarna har ökat dramatiskt med 51,9%, vilket kan indikera investeringar för framtiden. Soliditeten på 45,5% är dock stark och ger företaget god finansiell stabilitet trots de motstridiga trenderna.

Företagsbeskrivning

Företaget är etablerat sedan 2006 och bedriver el-, tele- och datainstallationer. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och kapitalintensiv, vilket förklarar behovet av tillgångar och förändringar i resultat mellan perioder.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 599 158 SEK till 500 585 SEK, en minskning på 98 573 SEK eller 16,4%. Denna nedgång skedde trots högre omsättning, vilket tyder på att kostnaderna har ökat snabbare än intäkterna.

Soliditet: Soliditeten på 45,5% är mycket god och visar att nästan hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger företaget en stabil finansiell bas och låg beroende av lån.

Eget kapital: Eget kapital minskade något från 434 120 SEK till 430 931 SEK, en nedgång på 3 189 SEK eller 0,7%. Denna lilla minskning beror sannolikt på utdelning till ägarna, eftersom årets resultat var positivt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 3 109 737 SEK till 3 990 313 SEK, en tillväxt på 880 576 SEK eller 27,8%. Detta visar på en stark marknadsposition och framgångsrik försäljning.

Huvudrisker

  • Resultatet sjönk med 98 573 SEK trots en betydande omsättningsökning, vilket indikerar potentiella problem med kostnadskontroll eller tryckta priser.
  • Eget kapital minskade trots ett positivt resultat, vilket kan tyda på uttag som begränsar bolagets möjlighet att reinvestera.

Möjligheter

  • Omsättningen växte med 880 576 SEK till 3 990 313 SEK, vilket visar en stark efterfrågan och god marknadsposition.
  • Tillgångarna ökade med 444 897 SEK till 1 302 791 SEK, vilket kan indikera investeringar i maskiner och utrustning som kan ge högre kapacitet och framtida intäkter.
  • En soliditet på 45,5% ger utrymme för framtida investeringar och lån om så behövs.