1 038 177 SEK
Omsättning
▲ 34,8%
376 889 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 1,8%
61,2%
Soliditet
Mycket God
36,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
195 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-22

Substansvärdering

Tillgångar:721 363 SEK
Skulder:-240 929 SEK
Substansvärde:291 434 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark tillväxtfas med betydande förbättringar i omsättning (+34,8%) och tillgångar (+52,6%), vilket indikerar en framgångsrik expansion av verksamheten. Trots den kraftiga omsättningsökningen har resultatet minskat marginellt (-1,8%), vilket tyder på att kostnaderna har ökat snabbare än intäkterna. Den mycket höga vinstmarginalen på 36,2% och soliditeten på 61,2% visar dock att företaget fortfarande är mycket lönsamt och finansiellt stabilt. Ökningen av eget kapital med 14,7% stärker balansräkningen ytterligare.

Företagsbeskrivning

Företaget är en mångfacetterad verksamhet som kombinerar författande, redaktörstjänster, konsultverksamhet och evenemangsarrangemang inom nischade områden som husdjur och cykelsport. Den breda verksamhetsprofilen med expertkommentering, föredrag, naturguidning och värdepappershandel förklarar den höga vinstmarginalen då många tjänster har låga direkta kostnader.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade något från 383 710 SEK till 376 889 SEK, en nedgång på 6 821 SEK eller 1,8%. Detta trots den betydande omsättningsökningen, vilket indikerar ökade kostnader eller investeringar som ännu inte gett full effekt.

Soliditet: Soliditeten på 61,2% är mycket stark och visar att mer än hälften av företagets tillgångar finansieras med eget kapital. Detta ger företaget god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 254 176 SEK till 291 434 SEK, en tillväxt på 37 258 SEK eller 14,7%. Denna ökning beror främst på att årets vinst har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 772 645 SEK till 1 039 787 SEK, en stark tillväxt på 267 142 SEK eller 34,8%. Detta visar att företaget har lyckats expandera sin verksamhet avsevärt under året.

Huvudrisker

  • Resultatet sjönk trots en betydande omsättningsökning på 267 142 SEK, vilket kan indikera ökade kostnader eller sämre lönsamhet i vissa verksamhetsgrenar
  • Företagets verksamhet är relativt nischad och kan vara sårbar för konjunktursvängningar i specifika intresseområden som cykelsport och husdjur

Möjligheter

  • Den starka omsättningstillväxten på 34,8% visar att företaget har goda möjligheter att expandera sin marknadsandel
  • Den mycket höga vinstmarginalen på 36,2% indikerar att företaget har en lönsam affärsmodell med potential för ytterligare utveckling
  • Tillgångstillväxten på 52,6% visar att företaget investerar i framtiden, vilket kan ge ytterligare tillväxtmöjligheter