690 454 SEK
Omsättning
▲ 3%
234 494 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 182,5%
54,1%
Soliditet
Mycket God
34%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 502 701 SEK
Skulder:-590 137 SEK
Substansvärde:430 450 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark finansiell utveckling med exceptionell lönsamhet och betydande tillväxt. Resultatet har mer än fördubblats och tillgångarna har nästan fördubblats på ett år, vilket indikerar en expansiv fas. Den höga soliditeten på över 54% ger ett stabilt fundament trots den snabba tillväxten. Företaget verkar befinna sig i en mycket positiv utvecklingsfas med god balans mellan lönsamhet och tillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver entreprenadverksamhet inom trädgård och anläggning samt fastighetsservice och maskinuthyrning. Denna typ av verksamhet kräver vanligtvis betydande investeringar i maskiner och utrustning, vilket förklarar den höga tillgångstillväxten på 91.8%.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 83 002 SEK till 234 494 SEK, en ökning med 182.5% som visar på exceptionell lönsamhetsutveckling.

Soliditet: Soliditeten på 54.1% är mycket stark och visar att företaget har god balans mellan eget kapital och skulder, vilket ger finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 419 087 SEK till 430 450 SEK, en tillväxt på 2.7% som främst drivs av årets starka resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 670 449 SEK till 690 454 SEK, en måttlig tillväxt på 3.0% som visar på stabil verksamhet.

Huvudrisker

  • Den snabba tillgångstillväxten på 91.8% kan indikera stora investeringar som kan medföra avskrivningskostnader framöver
  • Måttlig omsättningstillväxt på 3.0% trots stora investeringar kan tyda på att kapacitetsutnyttjandet inte ökat i samma takt

Möjligheter

  • Exceptionell vinstmarginal på 34.0% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion
  • Stark tillgångsbas på 1 502 701 SEK ger god kapacitet för att ta emot större uppdrag och utöka verksamheten
  • Mycket stark resultattillväxt på 182.5% visar på effektiviserad verksamhet och god kostnadskontroll

Trendanalys

Alla nyckeltal visar FÖRBÄTTRING: omsättning (+3.0%), resultat (+182.5%), eget kapital (+2.7%) och tillgångar (+91.8%). Denna konsekvent positiva trend över alla områden indikerar en mycket hälsosam finansiell utveckling där företaget samtidigt lyckats öka både lönsamheten och tillgångsbasen avsevärt.