1 991 000 SEK
Omsättning
▲ 118,3%
488 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 34,1%
72,1%
Soliditet
Mycket God
24,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
204 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-08-29

Substansvärdering

Tillgångar:1 151 499 SEK
Skulder:-321 552 SEK
Substansvärde:829 947 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Det är bolagets första fulla verksamhetsår.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Det är bolagets första fulla verksamhetsår vilket förklarar den höga tillväxttakten från en relativt låg basnivå.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark omsättningstillväxt på 118,3% men samtidigt en oroande resultatförsämring med 34,0% lägre vinst. Den höga soliditeten på 72,1% och den mycket höga vinstmarginalen på 24,5% indikerar ett grundläggande friskt företag med god lönsamhet, men den stora omsättningsökningen har inte följts av proportionell vinsttillväxt. Detta kan tyda på att företaget investerat kraftigt i expansion eller haft högre kostnader kopplade till tillväxten.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver främst konsultverksamhet inom servicebranschen med en sidoverksamhet av import och försäljning av drycker och livsmedel till restauranger och företag. Den dubbla verksamhetsmodellen kan förklara både den snabba omsättningstillväxten (möjligen från importverksamheten) och den höga vinstmarginalen (troligen från konsultverksamheten).

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 740 000 SEK till 488 000 SEK, en minskning på 252 000 SEK trots den kraftiga omsättningsökningen. Detta indikerar att kostnaderna har ökat betydligt snabbare än intäkterna, möjligen på grund av investeringar i tillväxt eller högre rörliga kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 72,1% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med låg belåning. Detta ger goda förutsättningar att hantera ekonomiska nedgångar och möjliggör framtida investeringar eller lån.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 637 763 SEK till 829 947 SEK, en förbättring på 192 184 SEK eller 30,1%. Denna ökning beror sannolikt på att årets resultat på 488 000 SEK har tillförts kapitalet, vilket kompenserar för eventuella utdelningar eller andra förändringar.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 911 676 SEK till 1 991 047 SEK, en tillväxt på 1 079 371 SEK eller 118,3%. Detta är en exceptionell tillväxt som visar på starkt markedsgenomslag eller expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatminskning på 252 000 SEK trots stor omsättningstillväxt indikerar potentiella lönsamhetsproblem.
  • Den extrema omsättningstillväxten på 118,3% kan vara svår att upprätthålla på sikt och kan ha krävt engångsinvesteringar.

Möjligheter

  • Exceptionellt stark omsättningstillväxt på 1 079 371 SEK visar på god marknadacceptans och framgångsrik expansion.
  • Mycket hög soliditet på 72,1% ger utrymme för framtida investeringar och buffert mot motgångar.
  • Vinstmarginal på 24,5% klassificeras som mycket hög och visar att kärnverksamheten är lönsam.