6 933 000 SEK
Omsättning
▲ 24,3%
1 102 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 12,5%
63%
Soliditet
Mycket God
15,8%
Vinstmarginal
Hög
800 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2022-06-30

Substansvärdering

Tillgångar:2 122 091 SEK
Skulder:-706 533 SEK
Substansvärde:1 032 541 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt ett sjunkande resultat. Den höga soliditeten och det ökade eget kapitalet indikerar en finansiellt stabil verksamhet, men den fallande vinstmarginalen tyder på att kostnaderna ökar snabbare än intäkterna. Företaget verkar vara i en expansionsfas där investeringar i tillgångar och verksamhet sätter tryck på lönsamheten på kort sikt.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver chokladtillverkning samt café- och butiksverksamhet med säte i Laholm. Denna typ av verksamhet kombinerar tillverkning med detaljhandel, vilket vanligtvis kräver investeringar i råvaror, produktionsutrustning och butikslokaler.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 1 259 000 SEK till 1 102 000 SEK, en nedgång på 12,5% trots högre omsättning, vilket tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 63,0% är mycket stark och visar att företaget har låg belåning och god finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 916 070 SEK till 1 032 541 SEK, en tillväxt på 12,7% som främst drivs av årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 5 611 725 SEK till 6 965 274 SEK, en stark tillväxt på 24,3% som indikerar framgångsrik försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Resultatet sjönk med 12,5% trots stark omsättningstillväxt, vilket indikerar ökade kostnader eller tryck på marginalerna
  • Tillgångarna ökade med 14,6% till 2 122 091 SEK, vilket kan tyda på stora investeringar som ännu inte ger avkastning i form av högre resultat

Möjligheter

  • Omsättningstillväxten på 24,3% till 6 965 274 SEK visar stark efterfrågan och framgångsrik marknadsföring
  • Mycket hög soliditet på 63,0% ger god finansiell flexibilitet för framtida investeringar och expansion
  • Eget kapital ökade med 12,7% till 1 032 541 SEK, vilket stärker företagets kapitalbas

Trendanalys

Omsättning: STARK UPPGÅNG (+24,3%) | Resultat: MÅTTLIG NEDGÅNG (-12,5%) | Eget kapital: MÅTTLIG UPPGÅNG (+12,7%) | Tillgångar: MÅTTLIG UPPGÅNG (+14,6%) | Sammanfattning: Företaget växer snabbt i omsättning men kämpar med att bevara lönsamheten, troligen på grund av investeringar och ökade kostnader. Den höga soliditeten ger dock god motståndskraft.