182 000 SEK
Omsättning
▲ 30%
223 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 13,2%
66%
Soliditet
Mycket God
28,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-29

Substansvärdering

Tillgångar:2 697 957 SEK
Skulder:-891 473 SEK
Substansvärde:1 706 484 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka lönsamhetsmått men oroande nedåtgående trender i balansräkningen. Den mycket höga vinstmarginalen på 28,8% och den höga soliditeten på 66,0% indikerar ett effektivt och finansiellt stabilt företag. Omsättningen ökade med 82 820 SEK (+12,0%) till 775 569 SEK, vilket är positivt. Däremot är minskningen av eget kapital med 320 752 SEK (-15,8%) och tillgångar med 343 098 SEK (-11,3%) en varningssignal som tyder på att vinsten inte har återinvesterats eller att andra uttag har skett, vilket påverkar företagets långsiktiga kapacitet negativt.

Företagsbeskrivning

Företaget, som är registrerat sedan 1994, bedriver verksamhet inom magasinering och varulagring med säte i Landskrona. Som ett etablerat lager- och logistikföretag är det typiskt att ha betydande tillgångar i form av lokaler och utrustning, vilket gör förändringar i balansräkningen särskilt viktiga att analysera.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 257 000 SEK till 223 000 SEK, en minskning på 34 000 SEK eller 13,2%. Trots högre omsättning har alltså lönsamheten urholkats, vilket kan bero på ökade kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 66,0% är mycket stark och visar att företaget i huvudsak finansieras med eget kapital, vilket ger god kreditvärdighet och låg finansiell risk.

Eget kapital: Eget kapital minskade avsevärt från 2 027 236 SEK till 1 706 484 SEK, en nedgång på 320 752 SEK. Denna försämring är större än resultatminskningen, vilket antyder att utdelning eller andra uttag har gjorts från företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 692 749 SEK till 775 569 SEK, en positiv tillväxt på 82 820 SEK eller 12,0%. Detta visar en förbättrad försäljning eller prispåverkan.

Huvudrisker

  • Kontinuerlig minskning av eget kapital på 320 752 SEK riskerar att underminera den långsiktiga finansiella stabiliteten.
  • Resultatet sjönk med 34 000 SEK trots högre omsättning, vilket indikerar ökade kostnader eller sämre marginaler.
  • Tillgångarna har minskat med 343 098 SEK, vilket kan tyda på avveckling av produktiv kapacitet eller försäljning av tillgångar.

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 28,8% visar att kärnverksamheten är extremt lönsam.
  • Omsättningstillväxten på 12,0% visar att företaget fortfarande kan öka sin marknadsandel.
  • Den höga soliditeten på 66,0% ger utrymme för framtida investeringar eller lån om så önskas.