3 617 546 SEK
Omsättning
▼ 13,5%
515 534 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 40,8%
77,1%
Soliditet
Mycket God
14,2%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 621 049 SEK
Skulder:-600 239 SEK
Substansvärde:2 020 810 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka balansräkningsnyckeltal men oroande rörelser i resultatutvecklingen. Den exceptionellt höga soliditeten på 77.1% och det ökade eget kapitalet pekar på ett stabilt företag med god finansiell hälsa. Emellertid är den kraftiga nedgången i både omsättning (-13.4%) och resultat (-40.8%) ett tydligt varningssignal om operativa utmaningar. Företaget verkar klara av en konjunkturnedgång tack vare sin starka kapitalstruktur, men måste adressera den sjunkande försäljningen och lönsamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom installation och service av värmepumpar och hushållsmaskiner, en bransch som är känslig för bostadsmarknaden och konsumenternas köpkraft. Denna verksamhet är ofta projekthanterad och kan vara volatil, vilket kan förklara de fluktuationer i omsättning och resultat som syns i siffrorna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll kraftigt från 871 171 SEK till 515 534 SEK, en minskning på 355 637 SEK eller 40.8%. Denna nedgång är större än omsättningsminskningen, vilket tyder på tryckta marginaler eller oförändrade fasta kostnader.

Soliditet: En soliditet på 77.1% är exceptionellt stark och långt över branschgenomsnitt. Det innebär att företaget är mycket självfinansierat, har låg belåning och är väl rustat att motstå ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 621 095 SEK till 2 020 810 SEK, en förbättring på 399 715 SEK. Denna tillväxt på 24.7% beror sannolikt huvudsakligen på att årets vinst har lagts till i kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 4 182 815 SEK till 3 625 014 SEK, en nedgång på 557 801 SEK eller 13.4%. Detta indikerar en svagare efterfrågan eller färre genomförda projekt under året.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatminskning på 355 637 SEK visar på allvarliga utmaningar med lönsamheten.
  • Fallande omsättning på 557 801 SEK pekar på minskad marknadsandel eller svagare efterfrågan.
  • Resultatet sjönk betydligt snabbare än omsättningen, vilket kan tyda på stigande kostnader eller sämre prissättning.

Möjligheter

  • Mycket stark soliditet på 77.1% ger ett robust finansiellt skydd och möjliggör investeringar för att vända trenden.
  • Eget kapital ökade med 399 715 SEK, vilket ger ett större kapitalunderlag för framtida verksamhet.
  • Tillgångarna ökade med 203 837 SEK till 2 621 049 SEK, vilket visar en kapacitet att investera i verksamheten.