8 169 000 SEK
Omsättning
▲ 40,4%
4 084 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 58,5%
60%
Soliditet
Mycket God
49,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
1 500 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-01-25

Substansvärdering

Tillgångar:8 176 135 SEK
Skulder:-2 795 858 SEK
Substansvärde:3 138 968 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med mycket höga tillväxttakter inom alla nyckelområden. Den kraftiga ökningen i både omsättning och resultat indikerar en framgångsrik verksamhetsutveckling, medan den höga soliditeten och vinstmarginalen pekar på en sund ekonomisk struktur. Företaget befinner sig i en expansiv fas med god lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver maskinentreprenadverksamhet inom väg och mark och är moderbolag till CC Entreprenad AB. Verksamheten är kapitalintensiv med behov av maskinpark, vilket gör den höga soliditeten särskilt viktig för investeringsmöjligheter.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 2 576 000 SEK till 4 084 000 SEK, en ökning på 58.5%, vilket visar effektiv kostnadskontroll och förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 60.0% är mycket stark och långt över branschgenomsnitt, vilket ger företaget god kreditvärdighet och kapitalstyrka för framtida investeringar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 435 064 SEK till 3 138 968 SEK, en tillväxt på 28.9%, främst driven av det starka årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 5 889 206 SEK till 8 182 814 SEK, en tillväxt på 40.4%, vilket indikerar stark marknadsposition och framgångsrik försäljning.

Huvudrisker

  • Den exceptionellt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Branschen är konjunkturkänslig och kan påverkas av nedgångar i byggsektorn
  • Stor ökning av tillgångar från 5 350 275 SEK till 8 176 135 SEK kräver kontinuerlig uppföljning av kapitalanvändningens effektivitet

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 49.9% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Stark soliditet på 60.0% möjliggör lättare tillgång till extern finansiering för tillväxt
  • Positiv utveckling inom alla nyckeltal skapar goda förutsättningar för marknadsandelstillväxt

Trendanalys

Alla trender visar stark förbättring: omsättningstillväxt (+40.4%), resultattillväxt (+58.5%), eget kapital tillväxt (+28.9%) och tillgångstillväxt (+52.8%). Den sammantagna bilden är ett företag i stark expansiv fas med excellenta finansiella nyckeltal.