55 552 000 SEK
Omsättning
▲ 300,7%
17 106 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 228,5%
38,1%
Soliditet
God
30,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:49 368 105 SEK
Skulder:-29 460 879 SEK
Substansvärde:14 608 975 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Under året som gått har företaget färdigställt tre projekt, (fyra byggnader). Företaget har också projekterat för ett 10 -tal nya projekt. Ett av dessa färdigställs under augusti 2023. Företaget avser sedan att färdigställa ytterligare två projekt under detta räkenskapsår. Under nästkommande räkenskapsår avses det att bygga fem till sju projekt vilket omfattar 5-7 byggnader. Det föreligger en Tvist med en av företagets leverantörer vilket har påverkat projekten på så vis att de blivit försenade, därmed har det också påverkat möjligt försäljning. Tvisten kan komma att påverka framtida resultat på ett positivt eller negativt sätt men bedöms inte kunna ha en väsentlig påverkan.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Företaget färdigställde tre projekt (fyra byggnader) under året, vilket är den primära drivkraften bakom den rekordhöga omsättningen och vinsten.
  • Det pågår en tvist med en leverantör som har orsakat förseningar i projekten och potentiellt försenad försäljning, vilket innebär en operativ risk.
  • Företaget har en ambitiös expansionsplan med projektering av ett 10-tal nya projekt, varav ett planeras färdigställas under augusti 2023 och ytterligare två under det pågående räkenskapsåret.
  • Planer för nästkommande räkenskapsår inkluderar byggstart av fem till sju projekt (5-7 byggnader), vilket visar på en mycket aggressiv tillväxtstrategi.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionell tillväxt och förbättrad lönsamhet under räkenskapsåret, med en omsättningstillväxt på över 300% och en resultattillväxt på nästan 230%. Denna dramatiska expansion indikerar en fas av kraftig skalförändring, sannolikt driven av färdigställda projekt och försäljning av fastigheter. Den mycket höga vinstmarginalen på 30,8% tyder på effektiv verksamhetsstyrning och lönsamma transaktioner. Trots den snabba tillväxten upprätthåller företaget en acceptabel soliditet, vilket visar på en balanserad finansiering av expansionen.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom fastighetsägande, förvaltning och handel med fastigheter, vilket innebär att de både utvecklar och säljer fastighetsobjekt. Denna verksamhetsmodell förklarar de stora fluktuationerna i omsättning och resultat, eftersom intäkterna realiseras i samband med projektavslut och försäljning, snarare än som en jämn ström av hyresintäkter.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet fördubblades mer än trefalt från 5 207 000 SEK till 17 106 000 SEK, en ökning med 11 899 000 SEK eller 228,5%. Denna förbättring följer omsättningstillväxten och bekräftas av den mycket höga vinstmarginalen, vilket indikerar att projekten var mycket lönsamma.

Soliditet: En soliditet på 38,1% anses vara acceptabel, särskilt i en bransch som vanligtvis är kapitalintensiv och skuldfinansierad. Det indikerar att företaget inte är överbelånat trots den snabba tillväxten och att det finns en god balans mellan eget kapital och lån.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 4 291 363 SEK till 14 608 975 SEK, en tillväxt på 10 317 612 SEK eller 240,4%. Denna kraftiga förstärkning av kapitalbasen är direkt kopplad till det starka resultatet och ger företaget en stabilare finansieringsgrund för framtida investeringar.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 13 863 899 SEK till 55 552 269 SEK, en ökning med 41 688 370 SEK eller 300,7%. Denna enorma tillväxt är typisk för ett fastighetsföretag som färdigställer och säljer flera projekt under ett räkenskapsår.

Huvudrisker

  • Den pågående tvisten med en leverantör kan leda till ytterligare förseningar och ovisshet kring projektens timing och lönsamhet.
  • Den extremt snabba tillväxten och de ambitiösa expansionsplanerna ställer höga krav på projektledning, finansiering och operativ kapacitet, vilket ökar risken för överexpansion.
  • Företagets resultat är mycket beroende av timingen för projektavslut och försäljning, vilket skapar en volatil intäktsström jämfört med ett företag med stabila hyresintäkter.

Möjligheter

  • Den starka balansräkningen med ett eget kapital på 14,6 M SEK och tillgångar på 49,4 M SEK ger en solid bas för att finansiera den planerade expansionen.
  • Den beprövade förmågan att färdigställa och sälja projekt med mycket hög vinstmarginal (30,8%) visar på en lönsam affärsmodell med stor potential vid uppskalning.
  • Den omfattande pipeline:n med ett 10-tal projekterade projekt och planer på 5-7 nya byggstarter indikerar en stark tillväxtpotential för de kommande åren.