98 000 SEK
Omsättning
● 0%
839 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 198,6%
33,2%
Soliditet
God
857,3%
Vinstmarginal
Artificiell
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:5 253 052 SEK
Skulder:-3 508 689 SEK
Substansvärde:1 744 363 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget förvärvade 100% av Atenzia Records AB i september 2022
  • Extrem tillgångstillväxt på 478,1% från 908 684 SEK till 5 253 052 SEK under 2023

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en extremt ojämn finansiell utveckling med en dramatisk förändring mellan 2022 och 2023. Medan omsättningen är minimal (97 912 SEK) och praktiskt taget obefintlig jämfört med föregående år, uppvisar bolaget ett exceptionellt högt resultat på 839 000 SEK och en massiv tillgångstillväxt på 478,1%. Denna kombination av låg omsättning och extremt hög vinstmarginal på 857,3% (klassificerad som artificiell) indikerar att resultatet sannolikt inte härrör från operativ verksamhet utan från icke-operativa transaktioner som försäljning av tillgångar eller omvärderingar.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver tillverkning av skivor och konsultuppdrag inom musikbranschen samt äger sedan september 2022 hela dotterbolaget Atenzia Records AB. Denna verksamhetsprofil gör att man normalt förväntar sig en mer stabil omsättning från skivförsäljning och konsulttjänster, vilket inte syns i årets siffror.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har ökat dramatiskt från 281 000 SEK till 839 000 SEK (+198,6%), men den artificiella vinstmarginalen på 857,3% visar att detta inte är ett operativt resultat från verksamhetsdrift.

Soliditet: Soliditeten på 33,2% är acceptabel men inte stark, och den relativt låga siffran i förhållande till den stora tillgångstillväxten indikerar att tillgångarna till stor del finansierats med skulder.

Eget kapital: Eget kapital har nästan fördubblats från 908 684 SEK till 1 744 363 SEK (+92,0%), vilket främst beror på det höga årets resultat som tillfört kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen 2023 är 97 912 SEK jämfört med 0 SEK föregående år. Denna extremt låga omsättningsnivå trots etablerad verksamhet och ägande av ett dotterbolag indikerar att den operativa verksamheten är mycket begränsad eller temporärt nedlagd.

Huvudrisker

  • Extremt låg omsättning på endast 97 912 SEK ger ingen operativ inkomstbas
  • Artificiell vinstmarginal på 857,3% är ohållbar och indikerar engångseffekter
  • Stor skuldsättning indikerad av att tillgångarna på 5 253 052 SEK främst finansierats externt
  • Brist på operativ verksamhet som inkomstkälla på sikt

Möjligheter

  • Dotterbolaget Atenzia Records AB kan generera framtida intäkter från skivförsäljning
  • Starka tillgångar på 5 253 052 SEK ger en solid bas för framtida verksamhetsutveckling
  • Högt eget kapital på 1 744 363 SEK ger finansiell styrka för investeringar
  • Musikbranschen har potential för digitala intäktsströmmar och royalties