1 228 879 SEK
Omsättning
▲ 75,1%
746 430 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 193,1%
69%
Soliditet
Mycket God
60,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
260 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-28

Substansvärdering

Tillgångar:1 189 006 SEK
Skulder:-367 296 SEK
Substansvärde:821 710 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Företaget hade under 2023 en heltidsanställd vilket indikerar en expansion av verksamheten
  • Fokus har legat på att stödja tre enskilda företag i Västsverige
  • Planen att begränsa verksamheten under 2024 till ett fåtal insatser och lägre omsättning

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar exceptionellt starka finansiella resultat med mycket hög lönsamhet och imponerande tillväxttakt. Den dramatiska förbättringen från föregående år indikerar en framgångsrik verksamhetsmodell med få men lönsamma kundengagemang. Den höga soliditeten och starka kapitaltillväxten ger företaget god finansiell stabilitet och handlingsfrihet.

Företagsbeskrivning

CiCa är ett managementkonsultföretag som riktar sig till mindre och medelstora företag i Västsverige med fokus på strategiskt, taktiskt och operativt ledningsstöd. Verksamheten drivs med en heltidsanställd och har under 2023 fokuserat på tre huvudsakliga kunder.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 254 714 SEK till 746 430 SEK, en ökning på 193,1% som indikerar mycket effektiv kostnadskontroll och hög lönsamhet på uppdragen.

Soliditet: Soliditeten på 69,0% är mycket stark och visar att företaget har låg belåning och god finansiell stabilitet, vilket ger god kreditvärdighet och motståndskraft mot nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 429 044 SEK till 821 710 SEK, en tillväxt på 91,5% som främst drivs av det starka resultatet och kvarhållet vinst i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 701 879 SEK till 1 228 996 SEK, en tillväxt på 75,1% som visar på framgångsrik kundvärvning och/eller utökade uppdrag hos befintliga kunder.

Huvudrisker

  • Koncentrationrisk med endast tre huvudsakliga kunder som står för majoriteten av omsättningen
  • Planerad nedtrappning av verksamheten 2024 kan leda till betydligt lägre omsättning och resultat
  • Beroende av en enda anställd (företagaren) skapar sårbarhet vid sjukdom eller andra frånvaror

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 60,7% ger utrymme för investeringar och framtida expansion
  • Stark kapitalbas på 821 710 SEK ger finansiell styrka att ta emot större uppdrag eller expandera
  • Erfarenheten från 2023 visar på en beprövad och lönsam verksamhetsmodell som kan skalas upp

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender med omsättningstillväxt på +75,1%, resultattillväxt på +193,1%, eget kapitaltillväxt på +91,5% och tillgångstillväxt på +81,3%. Dessa siffror indikerar en mycket positiv utveckling under det tredje verksamhetsåret.