318 499 SEK
Omsättning
▲ 7%
286 379 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 468,6%
92%
Soliditet
Mycket God
89,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
195 250 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-15

Substansvärdering

Tillgångar:1 602 546 SEK
Skulder:-127 724 SEK
Substansvärde:1 474 822 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket positiv utveckling med en dramatisk förbättring av lönsamheten från förlust till hög vinst. Den höga soliditeten på 92% indikerar ett extremt stabilt kapitalunderlag med minimal skuldsättning. Trots en blygsam omsättningstillväxt på 7% har företaget lyckats omvandla sin verksamhet till mycket lönsam, vilket tyder på effektiviseringsåtgärder eller förbättrad prissättning. Företaget verkar vara i en stark finansiell position med goda möjligheter till framtida investeringar.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver konsultverksamhet inom industrin med inriktning på tillverkning av cyklar. Som konsultföretag är det typiskt att ha relativt låga tillgångar och högt eget kapital, vilket stämmer väl med de presenterade siffrorna. Verksamheten kräver vanligtvis begränsade materiella tillgångar men värdesätter kunskap och kompetens högt.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -77 685 SEK till en vinst på 286 379 SEK, en ökning med 468.6%. Denna omvandling visar på betydande förbättringar i lönsamheten eller kostnadskontrollen.

Soliditet: Soliditeten på 92.0% är exceptionellt hög och indikerar att företaget är mycket väl kapitaliserat med minimala skulder. Detta ger stor finansiell flexibilitet och låg risk för kreditgivare.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 442 629 SEK till 1 474 822 SEK, en tillväxt på 2.2%. Ökningen beror främst på årets vinst, vilket stärker företagets finansiella stabilitet ytterligare.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 297 700 SEK till 318 499 SEK, en tillväxt på 7.0%. Denna måttliga tillväxt indikerar en stabil kundbas men inte explosiv expansion.

Huvudrisker

  • Den relativt låga omsättningen på 318 499 SEK kan indikera begränsad verksamhetsvolym trots hög lönsamhet
  • Företagets framgång verkar bero på ett fåtal projekt eller kunder givet den stora resultatförbättringen på begränsad omsättningstillväxt

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga soliditeten på 92.0% ger utrymme för investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Mycket hög vinstmarginal på 89.9% visar på excellenta driftsmarginaler och prissättningskraft
  • Positiv trend i alla nyckeltal indikerar en hållbar förbättringsprocess

Trendanalys

Alla trender visar FÖRBÄTTRING: omsättning (+7.0%), resultat (+468.6%), eget kapital (+2.2%) och tillgångar (+2.7%). Denna konsekvent positiva utveckling i alla områden indikerar en stark och balanserad tillväxt där företaget samtidigt ökar sin omsättning, förbättrar lönsamheten och stärker balansräkningen.