627 699 SEK
Omsättning
▼ 24,1%
-123 875 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 9 754,8%
34,8%
Soliditet
God
−19,7%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:16 061 376 SEK
Skulder:-10 474 033 SEK
Substansvärde:5 587 343 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2021) i

Sammanfattning

Företaget visar på en betydande försämring under 2021 med kraftigt fallande omsättning och fördjupat negativt resultat. Den negativa utvecklingen påverkar samtliga nyckeltal, vilket indikerar en svår period för verksamheten. Trots detta behåller bolaget en relativt stabil kapitalstruktur med en soliditet på 34,8%, vilket ger en viss buffert mot ytterligare förluster.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver finansiell verksamhet och fastighetsförvaltning, samt äger fastigheterna där dotterbolaget Hindåsgården Konferens & Spa AB bedriver hotell- och restaurangverksamhet. Denna verksamhetsmodell gör företaget sårbart för nedgångar i rese- och konferensmarknaden, vilket sannolikt påverkat resultatet under 2021.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet försämrades dramatiskt från en liten förlust på -1 257 SEK till en betydande förlust på -123 875 SEK. Denna försämring med 122 618 SEK visar att kostnaderna har varit betydligt högre än intäkterna under perioden.

Soliditet: Soliditeten på 34,8% är acceptabel och visar att företaget fortfarande har en stabil kapitalstruktur trots förluståret. Detta ger en viss finansiell motståndskraft.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 5 711 218 SEK till 5 587 343 SEK, en nedgång med 123 875 SEK. Denna minskning motsvarar exakt årets negativa resultat, vilket indikerar att förlusten är den enda faktorn som påverkat eget kapital.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 827 100 SEK till 627 699 SEK, en nedgång med 199 401 SEK eller 24,1%. Denna kraftiga minskning indikerar ett betydande bortfall av intäkter, sannolikt kopplat till pandemins effekter på hotell- och konferensbranschen.

Huvudrisker

  • Kontinuerliga förluster på -123 875 SEK urholkar det egna kapitalet och hotar företagets långsiktiga överlevnad
  • Kraftig omsättningsminskning med 199 401 SEK visar på allvarliga utmaningar i kärnverksamheten
  • Nedgång i tillgångar från 17 249 456 SEK till 16 061 376 SEK indikerar möjligen försäljning av tillgångar eller nedskrivningar

Möjligheter

  • Fastighetsägandet ger en stabil tillgångsbas värderad till 16 miljoner SEK som kan användas som säkerhet
  • Ett etablerat bolag sedan 1992 med erfarenhet av att hantera konjunktursvängningar
  • Soliditeten på 34,8% ger utrymme för att möta kortsiktiga utmaningar utan omedelbar likviditetsrisk