10 861 291 SEK
Omsättning
▲ 26,7%
224 515 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 51,7%
42%
Soliditet
Mycket God
2,1%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 755 500 SEK
Skulder:-1 020 987 SEK
Substansvärde:734 513 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en positiv utveckling med stark tillväxt i omsättning, resultat och eget kapital, men samtidigt en oroande minskning av tillgångarna. Den låga vinstmarginalen på 2,1% tyder på att företaget arbetar med smala marginaler trots ökad omsättning. Soliditeten på 42% är acceptabel men bör övervakas i ljuset av den minskande tillgångsbasen. Övergripande bedöms företaget vara i en expansionsfas med lönsamhet, men med strukturella förändringar i balansräkningen som kräver uppmärksamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver hotell- och vandrarhemsverksamhet samt förvaltning av fast och lös egendom. Denna typ av verksamhet är kapitalintensiv och känslig för konjunktursvängningar, vilket gör den låga vinstmarginalen typisk för branschen där fasta kostnader är höga.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 148 024 SEK till 224 515 SEK, en ökning med 51,7% som visar att företaget lyckats öka lönsamheten snabbare än omsättningstillväxten.

Soliditet: Soliditeten på 42,0% är relativt stabil och indikerar att företaget finansieras till mer än två femtedelar med eget kapital, vilket ger en god kreditvärdighet trots branschens kapitalintensitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 556 280 SEK till 734 513 SEK, en tillväxt på 32,0% som främst drivs av årets vinst och stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 8 572 147 SEK till 10 876 757 SEK, en stark tillväxt på 26,7% som indikerar framgångsrik försäljningsutveckling eller prishöjningar.

Huvudrisker

  • Tillgångarna minskade kraftigt med 26,2% från 2 380 352 SEK till 1 755 500 SEK, vilket kan indikera avyttringar eller nedskrivningar som påverkar den långsiktiga kapaciteten.
  • Den låga vinstmarginalen på 2,1% gör företaget sårbart för kostnadsökningar eller konjunkturnedgångar i den känsliga hotellbranschen.
  • Kraftig tillgångsminskning samtidigt som eget kapital ökar kan tyda på omstrukturering med okända långsiktiga effekter.

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 26,7% till 10 876 757 SEK visar att företaget expanderar marknadsandelar eller prissättning framgångsrikt.
  • Resultatet ökade med 51,7% till 224 515 SEK, vilket indikerar förbättrad effektivitet och lönsamhetsutveckling.
  • Eget kapital ökade med 32,0% till 734 513 SEK, vilket ger bättre finansieringsmöjligheter och buffert mot motgångar.