4 089 000 SEK
Omsättning
▼ 27,1%
249 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 56,3%
30,8%
Soliditet
God
5,6%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 779 827 SEK
Skulder:-1 874 133 SEK
Substansvärde:664 857 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga utmaningar i den operativa verksamheten men samtidigt finansiell styrka i balansräkningen. Omsättningen har minskat kraftigt med 27,1% och resultatet har mer än halverats, vilket indikerar operativa problem eller svag efterfrågan. Trots detta har företaget stärkt sin balansräkning genom en betydande ökning av eget kapital på 34,9% och en soliditet på 30,8% som kan anses acceptabel. Situationen tyder på ett företag som genomgår en svår period men som har finansiell bärighet att hantera nedgången.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver detaljhandel med campingutrustning, tältvagnar och fritidsmöbler samt personaluthyrning inom byggnadssnickeri. Den dubbla verksamhetsinriktningen kan medföra både diversifieringsfördelar och utmaningar i att hantera två olika marknader. Campingbranschen är ofta säsongsbetonad och känslig för konjunktursvängningar, medan personaluthyrning inom bygg kan vara mer stabil.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 570 000 SEK till 249 000 SEK, en minskning på 321 000 SEK eller 56,3%. Trots den kraftiga omsättningsminskningen lyckades företaget fortfarande generera vinst, vilket visar på viss kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 30,8% är acceptabel och indikerar att företaget har en balanserad kapitalstruktur med rimligt lånade medel i förhållande till eget kapital.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 492 835 SEK till 664 857 SEK, en förbättring på 172 022 SEK. Denna ökning beror sannolikt på att vinsten har kapitaliserats i företaget trots den svaga rörelseresultaten.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 6 108 722 SEK till 4 479 878 SEK, en nedgång på 1 628 844 SEK eller 27,1%. Denna kraftiga minskning tyder på svag efterfrågan eller förlorade marknadsandelar.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 27,1% från 6 108 722 SEK till 4 479 878 SEK indikerar marknadsproblem eller svag konkurrenskraft
  • Resultatminskning på 56,3% från 570 000 SEK till 249 000 SEK visar på lönsamhetsproblem trots kostnadskontroll
  • Den dubbla verksamhetsinriktningen kan sprida resurser och ledningsfokus för tunt

Möjligheter

  • Eget kapital ökade med 172 022 SEK till 664 857 SEK vilket ger finansiell styrka att klara av svackor
  • Soliditeten på 30,8% ger god kreditvärdighet och möjlighet till framtida investeringar
  • Tillgångstillväxt på 11,4% till 2 779 827 SEK visar att företaget fortsätter investera trots svag omsättning