884 642 SEK
Omsättning
▼ 35,3%
469 088 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 52%
88,5%
Soliditet
Mycket God
45,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
348 826 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-01-15

Substansvärdering

Tillgångar:1 697 266 SEK
Skulder:-143 852 SEK
Substansvärde:1 303 414 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka finansiella nyckeltal men oroande nedåtgående trender. Den exceptionellt höga soliditeten på 88,5% och vinstmarginalen på 45,8% indikerar ett mycket stabilt företag med god lönsamhet. Trots detta visar utvecklingen tydliga tecken på avveckling eller omstrukturering, med kraftiga nedgångar i både omsättning (-35,3%) och resultat (-52,0%). Den positiva tillväxten i eget kapital (+15,6%) tyder på att vinsten har reinvesterats eller att företaget har genomfört kapitalåterföringar.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver mångfacetterad verksamhet inom halkbekämpning, fastighetsförvaltning, skogsvård samt bygg- och snickeriarbeten. Den breda verksamhetsprofilen kan förklara de höga vinstmarginalerna genom diversifierade intäktskällor, men kan också vara en faktor till den kraftiga omsättningsminskningen om vissa verksamhetsgrenar har avvecklats.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet halverades nästan från 976 167 SEK till 469 088 SEK, en minskning med 507 079 SEK. Trots den kraftiga nedgången kvarstår ett mycket gott resultat i förhållande till omsättningen.

Soliditet: Soliditeten på 88,5% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket välkapitaliserat med minimala skulder. Detta ger stor finansiell styrka och motståndskraft mot nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 127 423 SEK till 1 303 414 SEK, en förbättring med 175 991 SEK. Denna ökning kommer sannolikt från återinvesterat resultat trots den minskade vinstnivån.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 1 367 336 SEK till 1 024 985 SEK, en nedgång med 342 351 SEK eller 35,3%. Detta indikerar en betydande reducering i verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på 35,3% indikerar risk för avveckling av verksamhetsgrenar eller förlust av kunder
  • Resultatet halverades från 976 167 SEK till 469 088 SEK vilket visar sårbarhet i lönsamhetsutvecklingen
  • Tillgångarna minskade med 491 244 SEK från 2 188 510 SEK till 1 697 266 SEK, vilket kan tyda på avyttringar eller nedskrivningar

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 88,5% ger utrymme för investeringar eller expansion utan extern finansiering
  • Mycket hög vinstmarginal på 45,8% visar att kvarvarande verksamhet är extremt lönsam
  • Eget kapital ökade med 175 991 SEK till 1 303 414 SEK vilket stärker företagets finansiella bas